недела, 21 април 2024
Скопје 21.04.24 | 23:05

Коцевски: 7 години не угнетуваа и понижуваа, но издржавме секаков напад од криминалната банда, сега време е за промени!

7 години поминаа од овој хаос. 7 години национални понижувања, 7 години продавање на македонскиот идентитет, култура, јазик, историја. 7 години политички затвореници, родољуби,...

Македонија 21.04.24 | 23:00

Силјановска-Давкова: Низ оџак ќе влезевме во НАТО, и ние му требаме на НАТО

Moжна е политичка кохабитација, но јас на поинаков начин ќе ги практикувам надлежностите на претседателот на државата, од обраќања до вето, до Уставен суд и дипломатија,...

Македонија 21.04.24 | 22:38

Мицкоски: И Ковачевски и Ахмети на чело да тетовираат знаме на ЕУ и да се качат на врв на зградата на ЕУ, тие не стануваат тоа зошто до гуша се во криминал

„Победуваме силно затоа што во секој од вас се раѓа чувство на вознемиреност и длабоко во себе знаете дека е во прашање Македонија. За нашата татковина се работи“, порача...

Македонија 21.04.24 | 22:33

Зборувавме за теми што не се надлежност на претседателот: Ванковска не е задоволна од вечерашната дебата

|Билјана Ванковска oд Левица, коментирајќи ја вечерашната дебата се пожали дека она што требало да биде дебата всушност не било претседателска дебата. Истакна дека биле...

Економија 21.04.24 | 22:32

Мисајловски: Платформа 1198 е програма за подобар живот на граѓаните, за економски раст до 5%, за 50.000 нови вработувања

Ова позитивна енергија која ја има сега треба да продолжиме и да создаваме нова иднина. Сакам да се приклучите сите во оваа убава приказна, да се сплотиме. Затоа имаме...

Македонија 21.04.24 | 22:25

Мицкоски: Власта спрема сценарија за изигрување на изборната волја на народот, најефикасен одговор за нивната завера е масовно гласање

„Иако народот е определен и е јасно дека власта ја чека пораз, сакам да предупредувам дека знаеме со кого си имаме работа. И забрзано овие денови спремаат повеќе сценарија...

Македонија 21.04.24 | 22:22

Се пишмани ли Османи? „Отворен Балкан“ е албанска иницијатива

Отворен Балкан е албанска инцијатива, прв пат ја слушнавме во Тирана заедно со Зоран Заев од Еди Рама. Силно е поддржана од САД. Имаше два столба – помирување и либерализација...

Македонија 21.04.24 | 22:17

Ахмети му се закани на Мицкоски: Не си ја барај бељата

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети од митингот на плоштадот „Македонија“, порача дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски бил пораснат со гурабии и кекси. Тој му порача...

Македонија 21.04.24 | 21:50

Tаравари: Oсмани не е министер на Косово, повеќе се има среќавано со Вучиќ отколку со Курти

Арбен Таравари му реплицираше на Максим Димитриевски, кој го обвини Бујар Османи дека повеќе се однесува како министер на Косово отколу на Македонија. Османи не е министер...

Македонија 21.04.24 | 21:47

Специјализантите утре излегуваат на протест со пораката „5 до 12 за здравството“

По целонеделен штрајк лекарите специјализанти за утре најавија протест пред Министерството за здравство точно во 11.55 часот со пораката „5 до 12 за македонското здравство“. „Се...

Балкан 21.04.24 | 21:43

Пропадна иницијатива за разрешување на градоначалниците во северно Косово

Централната изборна комисија на Косово официјално соопшти дека не успеа иницијативата за разрешување на градоначалниците во четирите општини во северно Косово, населени...

Македонија 21.04.24 | 21:40

Димитриевски до Османи: Се однесувате како министер на Косово, а не на Македонија

Максим Димитриевски на вечерашната дебата на МТВ имаше забелешка за однесувањето на министерот за надворешни работи Бујар Османи. Лидерот на ЗНАМ смета дека Османи...

Македонија 21.04.24 | 21:36

За Ванковска надворешната политика ни е вазалска, а според Димитриевски имаме бизнис-доверителка дипломатија

Нас ни треба вистинска академска дипломатија, а не вазалска дипломатија како што кажа претседателот Пендаровски, рече кандидатот за претседател на Левица, Билјана...

Македонија 21.04.24 | 21:24

Јакимовски е против уставни измени со цел внесување на Бугарите во Уставот

– Стравот пред сѐ доаѓа од лошите резултати и немање желба да се фатиме со вистинските проблеми, доаѓа од незнаењето и единствена флоскула е „Европа ќе нѐ храни, НАТО...

Македонија 21.04.24 | 21:17

Сила бога не моли: Стево бара да свиткаме кичма

Можеме да одиме многу назад во историја, од зачленувањето во ОН каде за нас беше измислен посебен услов и 25 години бевме „Поранешна југословенска Република, потсети...

Македонија 21.04.24 | 21:15

Ниту едно македонско знаме на скопскиот плоштад за кандидатурата на Османи за македонски претседател

Куп албански знамиња, но и знамиња на УЧК, на скопскиот плоштад каде митинг има ДУИ за да го промовира Бујар Османи за претседател, пишува Скопје1 Но, ниту едно македонско...

Фудбал 21.04.24 | 21:02

Наместо фудбал, во Кратово како да се играше ватерполо

Силекс и Шкупи одиграа без голови на мечот на стадионот во Кратово, каде немаше нормални услови за игра. Во Кратово наврна пороен дожд кој го потопи теренот. На повеќе...

Македонија 21.04.24 | 21:01

Пендаровски прифаќа албански јазик наместо „20 отсто“ на ниво на цела Македонија

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски на дебатата на Македонската телевизија вели дека нема ништо против доколку добие уште еден мандатот да се промени онаа...

Македонија 21.04.24 | 20:57

Пендаровски: Една од моите заложби беше намалувањето на јазот меѓу етничките заедници

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски во предизборното соочување на националниот јавен сервис – Македонска телевизија на седуммината кандидати за претседатели...

Македонија 21.04.24 | 20:52

Мицкоски: Убеден сум дека она што ќе се случи по 8 мај ќе биде ослободување на Македонија и обединување околу пет важни принципи

Овие избори се референдумско изјаснување на македонските граѓа ни Македонија повторно да биде твоја, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од митингот...