Отворен Балкан е албанска инцијатива, прв пат ја слушнавме во Тирана заедно со Зоран Заев од Еди Рама. Силно е поддржана од САД. Имаше два столба – помирување и либерализација на пазарот.

Сега Отворен Балкан е дел од Берлинскиот процес, веќе е преклопен. Реков дека ќе ја информирам Владата за случувањата во Бањска, бидејќи одеше против помирувањето, тука се скрши еден од столбовите зошто прифативме да влеземе. Отворен Балкан сега е дел од Берлинскиот процес, многу е ова комплексно.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.