понеделник, 15 април 2024
Македонија 15.04.24 | 22:46

Мицкоски: Македонија повторно твоја, промените во ваши раце!

Овој народ се спротивставувал секогаш во тешки моменти. Секогаш знаел да се избори за своето, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Македонија ќе ја направиме...

Македонија 15.04.24 | 22:43

Таравари: Бујар Османи доцна се премисли за Отворен Балкан

Кандидатот за претседател на ВРЕДИ, Арбен Таравари, во денешното обраќање на митингот во Желина, меѓу другото, рече дека неговиот противкандидат Бујар Османи сега се...

Сервиси 15.04.24 | 22:37

Дел од општина Карпош утре без вода

Поради изведување на водоводен приклучок со пречник од 150 милиметри на улицата „Ристо Равановски“ бр.12 утре од 9:00 часот без вода ќе останат корисниците од улиците „Ристо...

Македонија 15.04.24 | 22:24

Силјановска Давкова: Ќе се залагам АРМ секогаш да ги исполнува НАТО стандардите и да вклучува повеќе жени!

Претседателот е врховен командант на вооружените сили. А вооружените сили се бранителот на територијалната независност и интегритет на Македонија. Во војската мора...

Македонија 15.04.24 | 22:19

Османи: Нема да има Влада без договор за ветинг

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт Бујар Османи на денешниот митинг пред граѓаните на Дебар ги наброја главните заложби од неговиот Декалог. Ако имав предизвик,...

Македонија 15.04.24 | 22:16

Мицкоски: Говорот на омраза и женомрзието имаат име, Стево Пендаровски, тоа е одлика на слаби луѓе

Денес гледам загрижени лица, затоа што и времињата се тешки и проблемите многубројни. Има моменти во историјата на еден народ кои се одлучувачки, тоа се времињата кога...

Балкан 15.04.24 | 22:10

Двајцата осомничени за убиството на двегодишната Данка се испратени на психијатриско вештачење

Срѓан Јанковиќ (50) од Лука и Дејан Драгијевиќ (50) од Злот, осомничени за убиството на двегодишната Данка Илиќ од Бор, по чие тело континуирано се трага 12 дена, наскоро треба...

Македонија 15.04.24 | 22:03

Касами: ВРЕДИ ќе бара гласови за Османи, ако тој помине во вториот круг

Иако е убеден дека Арбен Таравари како кандидат за претседател на коалицијата ВРЕДИ може да помине во вториот круг на трката, Биљал Касами во денешната „Изборна Дебата“...

Свет 15.04.24 | 21:58

Известен е и Пентагон: Израел одлучил да изврши напад врз Иран како одговор за иранскиот удар

Израелскиот министер за одбрана, Израел Галант, во разговор со првиот човек на Пентагон, Лојд Остин, изјавил дека „Израел нема друг избор освен да го возвратиме ударот...

Македонија 15.04.24 | 21:56

Мисајловски во Чаир: Од тука испраќаме силна и јасна порака- победуваме убедливо!!

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на Изборна единица 2, Владо Мисајловски вечерва оствари средба со граѓани во општина Чаир. -ПОБЕДНИЧКИ ЧАИР !!! Денот го завршуваме...

Македонија 15.04.24 | 21:49

Николоски од Прилеп: Му порачуваме на ДУИ, претседател на Македонија се бирало, се бира и ќе се бира од граѓаните на непосредни избори

Пред нас се историски избори за Македонија, избори кои што ќе ја одредат судбината на Македонија во следните 20 до 30 години. Не случајно нервозата е голема и кај Пендаровски...

Македонија 15.04.24 | 21:32

Пендаровски ги отфрли обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за тајни средби за амнестија на политичари

Доколку господинот Христијан Мицкоски, тврди дека имало тајни средби, не би било лошо да приложи еден доказ во таа насока, дека такво нешто се случувало, не само да прераскажува...

Македонија 15.04.24 | 21:22

Сајкоски: Ние не водиме кампања против никого, ние водиме кампања за доброто на Македонија

Крушево градот кој што во почетокот на 20-тиот век гордо се исправи, градот кој што на почетокот на 20 век се бореше за промени, за подобар живот, за слобода, за правда. Градот...

Црна хроника 15.04.24 | 21:18

Притвор за шестмина од уапсените 17 затворски полицајци

По повеќемесечна предистражна постапка, под раководство на јавен обвинител од Специјализираното одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски...

Македонија 15.04.24 | 21:14

Ковачевски: Манифестот на СДММ е креација на младите кои сакааат да ја креираат иднината во европска држава

Ние денес се бориме за младите да имаат подобро утре, подобри услови за живот, а Манифестот на СДММ е креација на младите кои сакааат да ја креираат иднината во европска...

Македонија 15.04.24 | 21:03

Димитриевски од Гостивар: Ќе предлагам закони кои се во интерес на граѓаните

Сакам да бидам претседател кој генерира решенија, ќе предлагам закони кои се во интерес на граѓаните, а не да потпишувам закони како навиен од политичките елити, порача...

Црна хроника 15.04.24 | 20:48

Поради бегалецот од Идризово се случила масовна тепачка во затворот во Штип

Жител на скопско Батинци доцна синоќа пријави во полиција дека неговиот син, кој издржува казна во затворот во Штип, му се јавил и му кажал дека е во опасност зашто се...

Балкан 15.04.24 | 20:43

Дачиќ: Изјавата на Бујар Османи е дрска

Изјавата на министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи дадена денеска, дека земјава ќе биде еден од коспонзорите на резолуцијата за геноцидот во Сребреница,...

Патувања 15.04.24 | 20:35

Авиокомпании ги прекинаа летовите за Израел поради тензиите на Блискиот Исток

Германската авиокомпанија Луфтханза ги прекина своите редовни летови до и од Тел Авив, Ербил и Аман, до и вклучително денеска. Летовите кон Бејрут и Техеран ќе останат...

Црна хроника 15.04.24 | 20:24

Над 50 тони вода исфрлија полициските хеликоптери во гаснењето на пожарот во селото Селце

Над 50 тони вода исфрлија двата полициски хеликоптера врз пожарот во атарот на селото Селце. Во денешната интервенција, која е на барање на Центарот за управување со...