понеделник, 15 април 2024
Здравје 15.04.24 | 20:01

Штрајкот на приватните специјализанти продолжува и утре

Приватните специјализанти ќе продолжат со генералниот штрајк и во текот на утрешниот ден. Како што информираат оттаму, времетраењето на штрајкот е во зависност од утрешниот...

Македонија 15.04.24 | 19:58

Мицкоски: Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал

„Од очите на луѓето заклучив дека има многу желба, многу емоција, мобилизација што е многу важно и свесност за моментот кој што е пред нас и предизвикот кој што е пред...

Македонија 15.04.24 | 19:45

Пендаровски: Ако ги делиме граѓаните поради етничката припадност, државата ќе се враќа назад и ќе нема просперитет за никого

Последната седмица од изборната кампања за првиот круг на претседателските избори, кандидатот за претседател Стево Пендаровски денеска ја започна со средби со жителите...

Балкан 15.04.24 | 19:45

Мрачна прогноза на Вучиќ: За неколку месеци светот ќе биде во најтешка положба по Втората светска војна!

Во мрачна објава, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, даде сериозно предвидување, предвидувајќи, според него, најтешката светска криза од последиците на Втората...

Свет 15.04.24 | 19:30

Тепачка меѓу пратеници во Парламентот на Грузија

На состанокот на правната комисија на Парламентот на Грузија, каде се расправало за предлог-законот „за транспарентност на странско влијание“, еден од пратениците...

Македонија 15.04.24 | 19:19

ВО ЖИВО: Народен митинг во Крушево – Македонија повторно горда!

Во тек е народен митинг на ВМРО ДПМНЕ во Крушево, „Македонија повторно горда“!

Економија 15.04.24 | 19:14

Трипуновски: Зелката ќе остане неоткупена заради лошите политики на СДСМ

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски денес е во работна посета на два откупни центри за зелка во Струмичкиот...

Калеидоскоп 15.04.24 | 19:11

Роберто Кавали испратен до вечното почивалиште со солзи и аплаузи

Познатиот дизајнер Роберто Кавали денеска беше погребан во родниот град Фиренца, каде што почина на 12 април на 83-годишна возраст, по долго боледување. Неговиот погреб...

Македонија 15.04.24 | 18:46

Мицкоски: Ова се избори на кои народот ќе си ја врати државата, а оние од ДУИ и нивните измеќари од СДС кои ја киднапираа и ограбуваат ќе одговараат

Ова се избори во кои народот треба да си ја врати државата која е киднапирана од страна на неколкумина од ДУИ и малкумина нивни измеќари од редот на СДС. Ова е избор помеѓу...

Црна хроника 15.04.24 | 18:42

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Вчера околу 18.23 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Волт Дизни“ во Скопје настанал пожар во куќа сопственост на Ѓ.Д.(65) од Скопје, а биле зафатени и куќите на...

Македонија 15.04.24 | 18:28

Николоски: Му се ближи крајот на Пендаровски, затоа е нервозен, од озборувач број еден во Македонија стана и навредувач број еден

„Од сите краишта на Македонија доаѓа многу добра енергија и победата е пред нас, победата е извесна, победата се гледа“, порача Александар Николоски, потпретседател...

Психологија 15.04.24 | 18:19

Предолго време на „Инстаграм“, „Тикток“ и „X“ ги прави луѓето депресивни, анксиозни и ненаспани

Прекумерната употреба на „Фејсбук“, „Инстаграм“, „Тикток“ или „X“ може да биде причинител на недоволен сон, депресија, стрес и анксиозност, предупредуваат лекарите. Неврологот...

Сервиси 15.04.24 | 18:10

Од среда доаѓа студен бран, ќе има пороен дожд и силен ветер

Од среда до почетокот на следната седмица подрачјето на нашава земја ќе биде под влијание на серија на влажни бранови кои што ќе предизвикаат времето да е променливо...

Свет 15.04.24 | 17:56

Песков: Крајно сме загрижени, Русија ги повикува земјите од Блискиот Исток на воздржаност

Русија е многу загрижена за ситуацијата на Блискиот Исток и се залага за политичко и дипломатско решение, изјави денеска за новинарите портпаролот на рускиот претседател...

Македонија 15.04.24 | 17:44

Гир: Очекуваме спроведување на уставните измени за продолжување на патот на земјата кон ЕУ

Евроамбасадорот Дејвид Гир не ја коментира изјавата на претседателскиот кандидат од Европскиот фронт, Бујар Османи дека уставните измени ќе бидат услов за формирање...

Македонија 15.04.24 | 17:42

Ванковска: Неправедно и нефер услов е денот на изборите да биде неработен само за јавната администрација

Го добивме известувањето од Владата за денот на гласањето, кој е слободен ден само за јавната администрација. Сметам дека тоа е неправедно, не е фер услов. Практично,...

Свет 15.04.24 | 17:37

Пукање во САД: Еден убиен, 11 повредени

Најмалку едно лице загина, а 11 се повредени во пукотница во областа Варехаус во Њу Орлеанс, соопштија денеска официјални лица. Полицијата во Њу Орлеанс соопшти дека...

Македонија 15.04.24 | 17:30

Мисајловски во Гази Баба ги поздрави активистите на СДСМ

Владо Мисајловски, потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ и носител на кандидатска листа во ИЕ2 за парламентарни избори 2024 година денеска беше на терен во скопската општина...

Црна хроника 15.04.24 | 17:21

Со два полициски хеликоптери се гаси пожарот над тетовско Селце

Од Центарот за управување со кризи соопштија дека во тетовско Селце денеска два полициски хеликоптери учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар. Авионите на...

Македонија 15.04.24 | 17:00

ВО ЖИВО: Народен митинг на ВМРО ДПМНЕ во Кривогаштани

Во тек е народен митинг на ВМРО ДПМНЕ во Кривогаштани. Следете во живо.