Познатиот дизајнер Роберто Кавали денеска беше погребан во родниот град Фиренца, каде што почина на 12 април на 83-годишна возраст, по долго боледување.

Неговиот погреб беше одржан во базиликата Сан Минијато ал Монте во Фиренца, каде неговиот ковчег беше пречекан со долги аплаузи од бројни модни личности и ѕвезди од шоубизот.

Последното збогување на славниот Роберт Кавали го собра неговото семејство – неговите пет наследници, неговата партнерка Сандра Нилсон, со која доби ќерка во 2023 година, како и неговите поранешни сопруги.

На погребот беше поранешната сопруга на Роберто Кавали, Ева Марија, со која имаше три деца, Рејчел, Робин и Даниел Кавали, кои работат во моден дизајн.

Легендарниот творец беше придружуван од познати личности од Италија, а по богослужбата во црквата, ковчегот со телото беше пренесен во автомобилот на погребната служба. Кавали беше испратен со солзи и аплаузи.

Италијанската новинска агенција АНСА објави дека дизајнерот починал дома во Фиренца, градот во кој е роден, по долго боледување.

Роберто Кавали е роден на 15 ноември 1940 година во Фиренца, главниот центар за обработка на кожа во Италија, Кавали бил познат по неговата употреба на печатена кожа и фармерки.

Тој се здоби со популарност во 1970-тите, работејќи за ѕвезди како Софија Лорен и Брижит Бардо, а децении подоцна неговиот стил беше почитуван од генерации познати личности, од Ким Кардашијан до Џенифер Лопез.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.