На 83-годишна возраст денеска почина познатиот италијански моден дизајнер Роберто Кавали.

Весникот „Кориере дела сера“ објави дека Кавали долго време бил болен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Roberto Cavalli (@roberto_cavalli)

Во светот на модата, тој стана познат по својот нетривијален, светол стил.

Брендот е продаден во 2015-та година кога дизајнерот се повлече од јавниот живот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.