На состанокот на правната комисија на Парламентот на Грузија, каде се расправало за предлог-законот „за транспарентност на странско влијание“, еден од пратениците од опозицијата се степал со претставник на владејачката партија.

Инцидентот се случил за време на дискусијата – додека претставникот на партијата „Грузиски сон“ Мамук Мдинарадзе се расправал со претставникот на опозициската партија Лело, му пришол лидерот на партијата „Граѓани“ Алеко Елисашвили и го удрил по лицето.

После тоа пратениците ја напуштиле салата и тепачката ја продолжиле во ходникот. На крајот, Елисашвили ја напушти зградата на парламентот бидејќи, како што тврди, бил исфрлен од парламентот.

Доста ми е од сето ова, и го удрив овој руски агент во лицето. Секогаш се трудев да комуницирам хумано со „Грузискиот сон“, а тие не носат во Русија… Не е време да седиме дома, мораме да излеземе надвор заедно со нивниот руски закон – рече Елисашвили.

Како што се наведува, поради инцидентот, седницата на одборот била прекината половина час, по што продолжила.

Законот ги затегна односите со европските земји и Америка, кои рекоа дека се против неговото усвојување.

Европската унија, која на Грузија и додели кандидатски статус во декември, рече дека потегот е некомпатибилен со вредностите на блокот.

Грузискиот сонувач вели дека сака земјата да се приклучи на ЕУ и НАТО, иако таа ги продлабочи врските со Русија и се соочи со обвинувања за авторитаризам дома. Се вели дека законот е неопходен за борба против, како што ги нарекува, „псевдо-либералните вредности“ наметнати од странците и за промовирање на транспарентноста.

Грузиските критичари го нарекоа предлог-законот како „руски закон“, споредувајќи го со слични закони што Кремљ ги користеше за да го потисне несогласувањето во Русија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.