Ознака: грузија
Свет 03.06.24 | 11:13

Стапи во сила законот за странски агенти: Клуч за 30.000 невладини организации во Грузија

Претседателот на грузискиот парламент Шалва Папуашвили денеска соопшти дека го потпишал законот за странски агенти, кој беше усвоен од парламентот, откако претседателката...

Свет 11.05.24 | 20:22

„Европските“ Грузијци не сакаат да имаат закон сличен како во Русија

Неколку илјади демонстранти излегоа вечерва на улиците во грузискиот главен град Тбилиси за уште еднаш да протестираат против контроверзниот нацрт-закон за „странски...

Свет 11.05.24 | 18:54

САД се длабоко загрижени поради законот за „странски агенти“ на Грузија

САД денеска соопштија дека се длабоко вознемирени од назадувањето на демократијата во Грузија, за која Вашингтон вели дека е соочена со избор: да избере да го донесе...

Свет 01.05.24 | 22:30

„Шарените“ најдоа нова тезга во Грузија

Најмалку 63 лица се уапсени за време на протестите против предлог-законот за „странски агенти“ во Тбилиси, а шест полицајци се повредени во судирите, соопшти грузиското...

Свет 15.04.24 | 19:30

Тепачка меѓу пратеници во Парламентот на Грузија

На состанокот на правната комисија на Парламентот на Грузија, каде се расправало за предлог-законот „за транспарентност на странско влијание“, еден од пратениците...

Свет 12.04.24 | 16:14

EУ најде неевропски сили и во Грузија

 Грузија заостанува со другите кандидати за членство во Европската унија во трката за отворање на пристапните преговори, додека во Брисел, во исто време, расте стравот...

Фудбал 27.03.24 | 13:28

Taка се сака држава: Грузиската репрезнтација ќе добие Орден на честа

Премиерот на Грузија, Иракли Кобахиџе одлучи фудбалските репрезентативци да добијат Орден на честа за пласман на Европското првенство во 2024 година. – Лично, како...

Свет 25.03.24 | 14:44

Грузиската влада сака да забрани промена на полот и геј паради

Владеачката партија во Грузија воведе закон со кој ќе се ограничат правата на членовите на ЛГБТ заедницата, а нејзините политички противници велат дека тоа е обид да...

Свет 06.02.24 | 22:50

Грузија ја обвини Украина дека се обидува да ја прошири војната на нејзина територија

Грузискиот премиер ја обвини Украина дека се обидува да ја прошири војната во неговата земја, откако властите запленија камион полн со експлозиви на пат кон Русија,...

Вести 29.01.24 | 14:47

Грузискиот премиер си заминува од функцијата

Премиерот на Грузија, Иракли Гарибашвили на прес-конференција соопшти дека ќе поднесе оставка пред парламентарните избори во октомври. Претходно грузиските медиуми...

Свет 15.12.23 | 17:45

Грузијците слават што нивната држава стана кандидат за членка во ЕУ

Десетици илјади луѓе се собраа денеска во Тбилиси за да прослават што нивната држава стана кандидат за прием во Европската унија, што тие го гледаат како заштита од...

Свет 06.11.23 | 21:17

Премиерот на Грузија: Руски војници убија Грузиец во близина на границата

Премиерот на Грузија, Иракли Гарибашвили, изјави дека руски војници убиле Грузиец распореден долж линијата на разделување меѓу регионот Јужна Осетија поддржан од Москва...

Култура 05.11.23 | 21:08

Маестра Дијана Имери Илкоска ќе диригира во Грузија

Македонската диригентка, маестра Дијана Имери Илкоска, утре, на 6 ноември ќе диригира во Грузија, каде што ќе настапи заедно со Младинскиот оркестар „Гија Канчели“...

Фудбал 03.10.23 | 18:42

Хет-трик на Меланија Грозданова, македонските фудбалерки до 17 години ја декласираа Грузија со 5-0

Македонската женска репрезентација составена од фудбалерки до 17 години денес оствари убедлива победа над соодветната селекција на Грузија во рамките на воведното...

Свет 24.09.23 | 14:34

Два земјотреса ја погодија Грузија

Грузија денеска беше погодена од два земјотреси со интензитет од 4,7 степени и 3 степени според Рихтеровата скала, соопшти Националниот центар за сеизмички мониторинг. Првиот...

Свет 02.09.23 | 21:49

Германија ги призна Молдавија и Грузија за „безбедни земји“ за да го запре напливот од мигранти од овие држави

Германија има намера да ги признае Молдавија и Грузија како земји со безбедно потекло, со што ќе минимизира можноста за добивање политичкиот азил за нивните граѓани. Според...

Вести 01.09.23 | 16:43

Мишел сега и ветува европска перспектива и на Грузија

Грузија не треба да ја пропушти историската шанса што ја доби со одлуката на Европскиот совет да и додели на земјата европска перспектива, порача денеска претседателот...

Македонија 23.08.23 | 18:45

Владата со копирана кампања од Грузија, „Ние сме Европа“

Преку трибини и кампања „Ние сме Европа“ тешки 80.000 евра, Владата ќе ги убедува граѓаните дека единствена опција за иднината на државата е ЕУ. Откако стана јасно дека...

Свет 27.05.23 | 11:41

Путин ѝ предложи на Грузија зајакнување на односите со Русија

Една недела откако беа обновени комерцијалните летови меѓу Грузија и Русија, рускиот претседател Владимир Путин предложи поголемо зајакнување на односите меѓу двете...

Свет 09.03.23 | 15:00

Што се случува во Грузија? Дали овие фотографии ве потсетуваат на Шарената револуција на СДСМ

Владејачката партија во Грузија „Грузиски сон“ и партијата „Сила на народот“ по тридневните жестоки демонстрации на опозицијата најавија дека ќе го повлечат контроверзниот...