Срѓан Јанковиќ (50) од Лука и Дејан Драгијевиќ (50) од Злот, осомничени за убиството на двегодишната Данка Илиќ од Бор, по чие тело континуирано се трага 12 дена, наскоро треба да бидат испратени на психијатриско вештачење, потврдија за српски „Новости“ од Вишото јавно обвинителство во Зајечар.

Притворот на осомничените Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ, според решението на судијата за претходна постапка на Вишиот суд во Зајечар, истекува на 3 мај. Ќе бидат испратени на психијатриско вештачење, штом ќе се исполнат условите – наведуваат во Вишото јавно обвинителство во Зајечар.

Јанковиќ и Драгијевиќ, работници на Борскиот ЈКП „Водовод“, на 26 март биле на работна задача, кога во Бањско Поље исчезнало двегодишната Данка Илиќ. Според признанието на Драгијевиќ, девојчето го удриле со службено возило, го задавиле и го фрлиле во дива депонија на Старобањска, од каде два дена подоцна, Дејан заедно со неговиот татко Радослав (73) и сега починатиот брат, Далибор Драгијевиќ (40), ја преселиле на друга, засега непозната локација.

Психијатриските и невропсихијатриските вештачења, кои очигледно ќе ги вршат експерти од Специјалната затворска болница на Централниот затвор во Белград, треба недвосмислено да потврдат дали Срѓан Јанковиќ, кој се бранеше молчејќи за време на рочиштето пред Обвинителството, и Дејан Драгијевиќ, кои го признале делото, имале ментална болест или растројство што влијаело на нивната способност да управуваат со нивните постапки во моментот на пријавување на кривичното дело тешко убиство за кое се товарат.

Се очекува дека ова вештачење ќе го покаже нивниот психолошки профил на личноста, а секако и нивната разумност и способност да ги контролираат своите постапки во моментот на ова брутално убиство.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.