петок, 1 март 2024
Свет 01.03.24 | 23:04

Над три четвртини од Французите се против идејата на Макрон за испраќање војници во Украина

Повеќе од три четвртини од жителите на Франција се против испраќање на француски војници во Украина, покажува студијата на центарот ЦСА, спроведена за радио станицата...

Црна хроника 01.03.24 | 22:47

„Шкода“ удри во жена на бул. „Филип Втори Македонски“

Во СВР Скопје вечерва во 19.11 часот е пријавено дека на бул. „Филип Втори Македонски“ патничко возило „шкода“ со скопски регистарески таблички удрило во жена пешак. ...

Останати спортови 01.03.24 | 22:30

Лош ден за Русите во Дубаи, елиминиран и Медведев

Шампионот од минатата сезона, Даниил Медведев е елиминиран во полуфиналето на тенискиот турнир на тврди терени во Дубаи (ОАЕ) со награден фонд од 3,1 милиони долари. Русинот,...

Свет 01.03.24 | 22:14

Британската морнарица сака да го продаде својот носач на авиони поради недостаток на пари за одржување

Носачот на авиони на британската морнарица „ХМС Принц од Велс“ би можел да биде продаден на сојузничка земја „по багателна цена“, пишува Дејли мејл. Ваквата идеја...

Балкан 01.03.24 | 22:06

Потписникот на Договорот од Преспа самиот призна дека Грција не ги почитува обрвските од договорот

Поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас призна дека Грција не ги почитува обрвските од Договорот од Преспа на кој тој е потписник.Ова посебно се однесува...

Свет 01.03.24 | 21:50

Koj има нека му ја мисли: Падна вредноста на швајцарскиот франк

Швајцарската централна банка денеска предизвика изненадување со објавата дека нејзиниот претседател Томас Жордан, кој во текот на 12-те години на чело на институцијата...

Свет 01.03.24 | 21:32

Руската „Сбербанк“ влезе меѓу водечките светски компании според профит – ги надмина „Сони“, „Мерцедес“, „БМВ“

Руската банка „Сбербанк“ остварила профит до 1,508 трилиони рубљи (околу 15 милијарди евра) во 2023 година со што влезе во редот водечките светски компании според профитот,...

Македонија 01.03.24 | 21:24

Ковачевски отиде дури до Рим за да го пофалат колку е добар

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во рамки на работната посета на Рим, Италија, присуствивал и се обратил на заедничкиот...

Фудбал 01.03.24 | 21:04

Teнис и политика: Рубљев дисквалификуван поради тоа што го опцу судијата на руски

Рускиот тенисер Андреј Рубљев беше дисквалификуван на мечот со Александар Бублик, поради тоа што му се развика на линискиот судија, откако го загуби гемот во решавачкиот...

Свет 01.03.24 | 20:59

Русија: Се зголемува бројот на приведени на митинзите во знак на сеќавање на Навални

Најмалку 56 лица се уапсени денеска низ Русија на собири по повод погребот на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, објави на Телеграм невладината организација...

Сервиси 01.03.24 | 20:47

Нормализиран сообраќајот Градско-Прилеп кај Плетвар

Сообраќајот на патниот правец Градско-Прилеп кај Плетвар е нормализиран и се одвива непречено во двата правци, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Сообраќајот...

Македонија 01.03.24 | 20:40

Уште еден претседателски кандидат: Ванковска собра 10 илјади потписи

Вечерва од политичката партија Левица информираа дека нивната кандидатка го собрала потребниот број на потписи за кандидатура за претседател на Македонија. Проф. Билјана...

Свет 01.03.24 | 20:31

Литванија затвори уште два гранични премина со Белорусија

Литванија денеска затвори уште две гранични точки со Белорусија поради закани по националната безбедност. – Презедовме мерки за ограничување на движењето на луѓе,...

Свет 01.03.24 | 20:16

Уште една жртва во експлозијата во Љушња, во критична состојба и повредениот пратеник

Две лица загинаа во денешната експлозија во голем магацин во изградба во албанскиот град Љушња. Албанските медиуми јавуваат дека починало лицето кое управувало со...

Црна хроника 01.03.24 | 20:15

Американка направила хаос во Скопје: Агресивно се однесувала кон соседите

На 29.02.2024 во 23.15 часот, полициски службеници од Полициската станица Кисела Вода ја привеле К.А.Р.(49) од САД затоа што во зграда на подрачјето на Кисела Вода го нарушила...

Македонија 01.03.24 | 19:59

Јакимовски ги собрал потребните потписи за претседателската кандидатура

Претседателот на ГРОМ Стевчо Јакимовски објави на Фејсбук дека ги собрал потребните 10.000 потписи за претседателската кандидатура. Потписите се собрани, битката допрва...

Здравје 01.03.24 | 19:45

Нови 56 случаи на голема кашлица изминатата недела

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) од 23 до 29 минатиот месец регистрира 56 нови случаи на голема кашлица, од кои 54 се во Скопје, а по еден во Струмица и во Дебар. Заболените...

Црна хроника 01.03.24 | 19:16

Со нож убил малолетник: Обвинителството бара притвор за 15-годишникот од Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе Барање за поведување подготвителна постапка со предлог за определување мерка притвор за 15-годишник од прилепското село...

Свет 01.03.24 | 19:09

Бугарија престана да увезува нафта од Русија

Како дел од ембаргото на Европска Унија поради војната во Украина, Бугарија денеска го прекина увозот на нафта од Русија. На крајот на 2022 година, ЕУ и одобри на Бугарија...

Македонија 01.03.24 | 19:05

Оливер Спасовски куртулил за „Виа комерц“ иако го чувал во фиока решението за затворање на станицата за технички преглед

Крајот на 2021 година го одбележа трагичен настан. На 23 ноември таа година, во 3 часот наутро, на автопатот „Струма“ во Бугарија, се случи сообраќајна несреќа на автобус...