Руската банка „Сбербанк“ остварила профит до 1,508 трилиони рубљи (околу 15 милијарди евра) во 2023 година со што влезе во редот водечките светски компании според профитот, претекнувајќи ги големите компании од западаните земји како „Сони“, „Мерцедес“ или „БМВ“.

Според извештајот на компанијата, нејзината добивка е пет пати поголема во однос на 2022 година, што значи дека компанијата ќе уплати уште повеќе пари во буџетот на земјата, кои ќе бидат искористени за понатамошен развој на државата.

Приносот на капиталот на „Сбербанк“ надминала 25 отсто. Вкупното кредитно портфолио пораснало за околу една третина, а акциите речиси двојно се зголемиле во текот на изминатата година.

Финансискиот ефект од употребата на технологии со вештачка интелигенција изнесува вкупно 350 милијарди рубли (3,5 милијарди евра). Аналитичарите позитивно ги оценуваат изгледите во оваа насока. Особено ако се земе предвид дека односот на трошоците и приходите на компанијата се покажа дека е 29,2%. Ова ќе овозможи понатамошна трансформација на бизнисот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.