Повеќе од три четвртини од жителите на Франција се против испраќање на француски војници во Украина, покажува студијата на центарот ЦСА, спроведена за радио станицата „Европа 1“.

Дури 76 отсто од анкетираните жители на земјата не сакаат француската армија да се најде на украинскиот фронт“, посочуваат од „Европа 1“.

Овој одговор речиси и не се менува во зависност од полот на анкетираните Французи – против биле 77 отсто од мажите и 75 отсто од жените.

Сепак, кога станува збор за возраста, работите се малку поинакви. Меѓу анкетираните на возраст од 50 до 64 години, 85 отсто се против военото присуство во Украина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.