Носачот на авиони на британската морнарица „ХМС Принц од Велс“ би можел да биде продаден на сојузничка земја „по багателна цена“, пишува Дејли мејл. Ваквата идеја се разгледува затоа што бродот е „во резерва“, односно се користи исклучително ретко и бара многу пари за одржување.

Во написот се наведува и дека изградбата на „ХМС Принцот од Велс“ го чинела Лондон 3,5 милијарди фунти.

Во написот се наведува и дека изградбата на „ХМС Принцот од Велс“ го чинела Лондон 3,5 милијарди фунти.

Доколку овој брод се продаде, Британија ќе има само еден носач на авиони од класата ЦВФ – „ХМС Кралица Елизабета“.

Бродот беше пуштен во употреба пред нешто повеќе од три години.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.