Ознака: велика британија
Свет 05.05.21 | 08:21

Во Британија ќе има и трета доза вакцина

Секој на возраст над 50 години во Велика Британија ќе добие можност да биде имунизиран наесен со трета доза вакцина против Ковид-19 за целосно искоренување на заканата...

Свет 03.05.21 | 19:53

Не се случило девет месеци: За 24 часа само еден пациент почина од ковид-19 во Велика Британија

Во изминатите 24 часа, Велика Британија забележа само еден смртен случај од последиците на коронавирусот, што не се случило во последните девет месеци. Евидентирани...

Свет 21.04.21 | 13:21

Џонсон: На есен ќе имаме таблети против Kовид-19 со кои се лекуваме дома

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека до есен, Британците можеби ќе имаат нов начин на лекување на Ковид-19 со земање антивирусни апчиња. Во таа насока, Џонсон...

Свет 19.04.21 | 23:49

Регистрирани 103 случаи на индиската мутација: Велика Британија забрани влез на патници од Индија

Британската Влада забрани влез за патници од Индија во Велика Британија, освен за британски државјани кои по пристигнувањето ќе мораат да заминат во карантин на свој...

Свет 16.04.21 | 11:40

Британците го слават крајот на карантинот во преполни пабови, резултат на масовната вакцинација

Откако на почетокот на неделата во Велика Британија на сила стапи втората фаза од попуштање на епидемиолошките мерки, граѓаните ги зафати високо ниво на оптимизам. Како...

Свет 13.04.21 | 09:04

Наместо серии и ријалити шоуа емитувале вести: Би-Би-Си добил 100.000 жалби за известувањето за смртта на принцот Филип

Телевизиската куќа „Би-Би-Си“ добила преку 100.000 жалби од гледачите за постапките на телевизијата околу известувањето по повод смртта на принцот Филип, војводата од...

Свет 09.04.21 | 10:21

За 92% намален бројот на почнати во Велика Британија

Неделната бројка починати од ковид-19 во Англија и Велс паднала за 92% од врвот на вториот бран во јануари, покажуваат официјални податоци. Според Канцеларијата за национална...

Свет 07.04.21 | 17:38

Во Британија младите до 30 години ќе се вакцинираат со Фајзер или Модерна, наместо со Астра Зенека

Имунизацијата против Ковид-19 со вакцините на Универзитетот во Оксфорд и „Астра Зенека“ на лица на возраст под 30 години ќе биде запрена денеска врз основа на препораките...

Свет 05.04.21 | 23:28

Се отвораат продавници, фитнес центри, зоолошки градини, пабови со тераси: Следна фаза на олеснување на мерките во Велика Британија

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, најави дека од 12 април земјата ќе премине на следната фаза од својот план за ублажување на ограничувањата во борбата против...

Македонија 04.04.21 | 15:57

Британија со помалку починати од Македонија и половина вакцинирано население

Изминативе седум дена односно од 28 март до 3 април во земјава од ковид-19 починале 263 лица, според податоците на Министерството за здравство. Истиот период во Велика Британија...

Здравје 03.04.21 | 16:21

Бртитанија: Седум починати од тромбоза од 18 милиони вакцинирани со Астразенека

Седум луѓе починале во Велика Британија од редок тип на тромбоза откако се вакцинирале со „АстраЗенека“, потврди британското регулаторно тело (МХРА). Вкупно 30 од 18...

Здравје 02.04.21 | 09:20

Од 18 милиони, 30 лица имале згрутчувања на крвта откако ја примиле „Астра Зенека“ во Велика Британија

Во Велика Британија се регистрирани 30 случаи на ретки згрутчувања на крвта по аплицирање на вакцината „Астра Зенека“, објави синоќа здравственото регулаторно тело....

Свет 30.03.21 | 13:51

Љубовницата на Борис Џонсон открива сочни детали за врската: Четири години бевме интимни, го викав Александар Велики

Џенифер Аркури (35), деловна жена од Америка, изнесе сочни детали за страсната четиригодишна врска со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон (56), додека тој бил градоначалник...

Свет 28.03.21 | 17:27

Неонацистите во Велика Британија се посилни: Регрутираат млади преку социјалните мрежи

Екстремно десничарските и неонацистичките групи сè повеќе ги користат големите дигитални платформи на социјалните медиуми за да регрутираат млади луѓе, открива новиот...

Свет 25.03.21 | 18:48

Јункер: ЕУ мора да престане со глупавата војна околу вакцините со Велика Британија

Поранешниот претседател на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, изјави дека Европската Унија, при набавка на вакцини против Ковид-19, била премногу претпазлива и многу...

Свет 19.03.21 | 14:28

Полицаец обвинет за убиството на 33-годишната Сара

Полицијата во велика Британија го уапсила полицаецот Вејн Казнс (48), кој е обвинет за киднапирање и убиство на Сара Еверард, што го потресе Островот. Како што објавија...

Свет 18.03.21 | 11:41

По 20 години уапсен осомничен за убиство во куќата на британскиот актер, Мајкл Беримор

Осомничениот за убиството на Стјуарт Лабок (31) во вилата на британскиот актер Мајкл Беримор е уапсен откако полицијата дошла до нови информации по ТВ документарец и...

Свет 09.03.21 | 11:50

Мерката ја загуби делотворноста: Холандија повторно ги отвора авиолиниите кон Велика Британија

Холандската Влада одлучи да ја подигне забраната за воздушен и поморски сообраќај со Велика Британија затоа што смета дека таа мерка ја загубила својата делотворност...

Калеидоскоп 04.03.21 | 12:27

Британскиот принц Филип успешно опериран поради проблеми со срцето

Бекингемската палата соопшти дека британскиот принц Филип имал операција на срцето и во следните неколку дена ќе остане во болница. Војводата од Единбург беше успешно...

Свет 01.03.21 | 09:35

Бразилскиот сој откриен во Велика Британија

Здравствените власти во Англија предупредија во неделата дека во земјата е потврдено присуството на новиот сој на коронавирусот кој првпат беше идентификуван кон...