Ознака: велика британија
Свет 22.05.20 | 23:03

Велика Британија воведува 14-дневен карантин за сите што доаѓаат од странство

Во Велика Британија од 8 јуни ќе биде задолжителен 14-дневен карантин за секој што доаѓа од странство, вклучително и британски државјани, рече британската министерка...

Свет 21.05.20 | 14:12

Велика Британија омилена за доселување на луѓето кои не се од ЕУ

Миграцијата во Велика Британија од земји надвор од Европската унија се искачи на највисоко ниво во последните 45 години, покажуваат податоците на британската канцеларија...

Свет 17.05.20 | 10:13

Џонсон: Велика Британија до јули ќе се врати во состојба блиска до нормалната

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека сака земјата во јули да се врати на состојба „блиска до нормалната“ и најави дека со издвоени 93 милиони фунти или околу...

Свет 14.05.20 | 09:04

Речиси 500 нови жртви од коронавирус во Британија

Бројот на пациенти кои починале од ковид-19 во британските болници во последните 24 часа изнесува 494, а вкупниот број на жртви од коронавирус е 33.186. Според официјалните...

Свет 06.05.20 | 14:57

Велика Британија остана без главниот епидемиолог, заболен решил да се сретне со љубовницата

Советникот на британската влада, епидемиологот Нил Фергусон, кој неодамна беше позитивен на Ковид-19, поднесе оставка откако ги прекршил правилата за изолација и се...

Свет 05.05.20 | 13:27

Во Велика Британија најмногу смртни случаи од „Ковид-19“, починале повеќе од 32.000 луѓе

Во Велика Британија, повеќе од 32.000 луѓе починале од последиците на „ковид-19“, што ја прави една од најпогодените земји во Европа од епидемијата на новиот коронавирус,...

Свет 29.04.20 | 22:05

Починатите постојано се зголемуваат:Велика Британија е втора по смртност од корона

Велика Британија официјално е на второ место во Европа по број на смртни случаи од пандемијата на коронавирусот, покажуваат најновите бројки за смртни случаи во сите...

Свет 22.04.20 | 16:36

Во Велика Британија бројот на починати од Ковид-19 се зголеми за 665 на вкупно 16.227

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во болниците во Англија денеска се зголеми за 665 на вкупно 16.272 жртви, соопштија здравствените власти. Ова е помалку од вчера...

Свет 22.04.20 | 11:52

Опозицијата во Британија бара истрага како власта ги трошела парите во време на корона

Независна истрага за дејствијата на премиерот Борис Џонсон во врска со кризата околу коронавирусот мора да биде спроведена во Велика Британија, бара опозициската Либералнодемократска...

Свет 21.04.20 | 21:21

Велика Британија в четврток почнува тестирање на вакцината против коронавирусот

Министерот за здравство, Мет Хенкок, истакна дека функционира планот за забавување на ширењето на вирусот, но дека сè уште треба одредено време за да се видат вистинските...

Свет 21.04.20 | 19:17

Нагло се зголеми бројот на починатите од ковид-19 во Велика Британија

Велика Британија денеска бележи нагло зголемување на бројот на починати од коронавирусот во однос на претходниот ден. Според британската Влада, денеска од Ковид-19 починале...

Свет 19.04.20 | 19:26

Состојба со короната низ светот: Бројот на умрени во во Велика Британија надмина 16.000

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 2.372.991 лицa. Од нив починати се 163.636, а оздравеле 611.747 луѓе. – Бројот на умрени во болниците...

Свет 17.04.20 | 18:27

Во Британија за еден ден 847 починати од коронавирус

Според последните податоци, во Велика Британија починале 847 луѓе во последните 24 часа, а бројот на нови случаи е 5.599. Така, бројот на пријавени случаи на ковид-19 во таа...

Свет 14.04.20 | 21:09

Короната низ светот: Велика Британија влегува во првите пет по починати пациенти

Според најновите податоци, во светот има 1.980.743 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 125.011 луѓе, а оздравеле 465.799. Во Велика Британија, во последните 24...

Свет 14.04.20 | 16:31

Велика Британија: Седумпати повеќе нови молби за социјална помош – дури 1,4 милиони

Властите во Велика Британија добиле околу 1,4 милиони нови молби за исплаќање социјална помош, речиси седумпати повеќе од нормалното ниво. Тоа се случува откако премиерот...

Свет 14.04.20 | 09:22

Вoленс: Стапката на смртност во Велика Британија ќе расте уште оваа недела

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Велика Британија најверојатно ќе продолжи да се зголемува оваа недела, по што ќе се стабилизира во текот на следните две...

Свет 09.04.20 | 10:19

Научниците предвидуваат дека оваа земја ќе биде најтешко погодената во Европа

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.521.030 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 88.563, а оздравеле 331.132 луѓе. – Бразилскиот министер...

Свет 08.04.20 | 11:26

Велика Британија не е ни близу до укинување на карантинот

Велика Британија не е близу до укинување на забраните, наметнати за спречување на ширењето на коронавирусот, бидејќи се очекува врвот на епидемијата да биде за две недели,...

Свет 07.04.20 | 19:10

Во Велика Британија денеска починаа рекордни 786 лица од ковид-19

Денешниот број на жртви е најлошото што Британија го виде од почетокот на појавата на корона вирусот, со 786 нови смртни случаи. Со тоа вкупниот број смртни случаи се искачи...

Свет 05.04.20 | 15:41

Бројот на жртви од Ковид-19 во Велика Британија може да надмине 20.000

Со мерките за спречување на ширењето на вирусот Ковид-19 бројот на починати во Велика Британија би можел да биде меѓу 7.000 и нешто повеќе од 20.000, изјави Нил Фергусон, професор...