понеделник, 11 декември 2023
Македонија 11.12.23 | 23:03

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски 5 години едно единствено решение или одлука нема донесено – или ги следи СДС и ДУИ или има краткорочни ставови кои отпосле ги повлекува

Уште едно интервју на Пендаровски, уште една политичка анализа, наместо претседателско обраќање, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, на интервјуто на претседателот на државата...

Естрада 11.12.23 | 23:03

Во чест на нејзината почината пријателка: Памела Андерсон без шминка на црвениот тепих

Памела Андерсон уште еднаш се појави во јавноста без шминка и со тоа докажа дека не е роб на воспоставените стандарди за убавина. Овојпат Андерсон присуствуваше на доделувањето...

Балкан 11.12.23 | 22:53

Србин од Шведска кој се борел како украински платеник загинал во Бахмут

Српски платеник кој се борел за украинските вооружени сили, загинал во близина на Бахмут Никола Мировиќ, етнички Србин и шведски државјанин, бил припадник на платеничката...

Фудбал 11.12.23 | 22:48

Сопругата на Меси се појави во најпровокативното издание досега

Антонела Меси, сопругата на аргентинската фудбалска ѕвезда, Лионел Меси, имаше изненадувачки провокативно појавување во јавноста. Атрактивната Антонела со супер секси...

Останати спортови 11.12.23 | 22:44

Новак Ѓоковиќ: Немам амбиции да влезам во политиката, популарноста може да ја искористам за други работи

Најдобриот светски тенисер, Новаќ Ѓоковиќ, порача дека по завршување на професионалната кариера нема амбиции да влезе во светот на политиката. Немам чувство дека тоа...

Свет 11.12.23 | 22:33

Украина бара борци против руските зомбија

Соочени со екстремно слаб успех во обидите за регрутација нови борци за воените сили за борба против руските сили, украинските власти се обидуваат да ги привлечат граѓаните...

Црна хроника 11.12.23 | 22:28

Во Кичевско бил на лов, успеал да застрела селанец

Кичевчанец при лов испукал патрон од ловечка пушка и усмртил 40-годишен жител на селото Бигор Доленци. На 10 декември, во 15:00 часот, полициски службеници од ОВР Кичево го...

Македонија 11.12.23 | 22:21

Пендаровски: Во моментов има повеќе шанси да се кандидирам за втор мандат отколку да не се кандидирам

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се уште не донел одлука дали ќе се кандидира за втор мандат на следните избори, но, како што рече во интервју за емисијата...

Фудбал 11.12.23 | 22:18

Ибрахимовиќ се враќа во Милан

Златан Ибрахимовиќ потврди дека се враќа во Милан, шест месеци по завршувањето на активната кариера. Шведскиот напаѓач, со Милан освои две титули, одигра вкупно 163 натпревари,...

Македонија 11.12.23 | 22:09

Милошоски: Во следните неколку дена органите на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучуваат за учество во техничката влада

Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, изјави дека органите на партијата во следните неколку дена ќе одлучуваат дали ВМРО-ДПМНЕ ќе...

Свет 11.12.23 | 22:03

Бил Гејтс: Интернетот им овозможи на „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Американскиот мултимилијардер, Бил Гејтс, изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна...

Скопје 11.12.23 | 21:55

Украсувањето е почнато: Град Скопје објави кога метрополата ќе блесне со новогодишен сјај

Град Скопје известува дека новогодишното украсување е почнато и дека градот ќе блесне на 15 декември, но, како што велат, за многу пониска сума од претходно. Некој треба...

Останати спортови 11.12.23 | 21:48

Снаата на Шумахер продава голи фотографии за пари

Кора Шумахер (46), поранешната сопруга на познатиот Формула 1 возач Ралф Шумахер, откри дека нема никаков контакт со синот Дејвид. Кора привлече големо внимание во јавноста...

Калеидоскоп 11.12.23 | 21:35

Една од најсветлите ѕвезди ќе исчезне од небото на 12 декември

Ѕвездата Бетелгез, црвен суперџин и вообичаено 10-та најсветла ѕвезда на ноќното небо, накратко ќе исчезне на 12 декември. Ова небесно тело во соѕвездието Орион ќе го крие...

Музика 11.12.23 | 21:21

Холандија го избра претставникот за „Евровизија“

Јост Клајн ќе ја претставува Холандија на „Евровизија“ што ќе се одржи во Малме, Шведска, на 7, 9 и 11 мај. Како што пишува на официјалната веб-страница на „Евровизија“,...

Свет 11.12.23 | 21:06

Откако Америка ја блокираше резолуцијата за примирје во Газа, Блинкен порача дека САД уште еднаш ја истакнуваат длабоката заложба за заштитата на чoвековите права

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, по повод Денот на човековите права, односно денот кога беше усвоена Универзалната декларација за човекови права (УДХР),...

Музика 11.12.23 | 20:51

Старата или новата ремикс верзија: Која „Магија“ од Јован Јованов повеќе ви се допаѓа?

Среде популарноста на момчешките поп-групи „Бекстрит бојс“ и „Енсинк“ во деведесеттите години, на македонската музичка сцена се појави групата „Магија“. Шармантната...

Скопје 11.12.23 | 20:36

Студентскиот дом „Гоце Делчев“ скоро недела дена е без лифтови

Речиси една недела не се во употреба лифтовите во студентскиот дом „Гоце Делчев“. Универзитетското студентско собрание на УКИМ апелираше до директорот на Државниот...

Балкан 11.12.23 | 20:21

Курти на средба со Шолц: Потврда на одличните односи меѓу Косово и Германија

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека неговата средба во Берлин со германскиот канцелар Олаф Шолц претставува „потврда на силните и одлични билатерални односи...

Свет 11.12.23 | 20:06

Американски Ф-16 се урна во море во близина на Кина

Американски борбен авион Ф-16 се урнал за време на тренинг лет над Жолтото Море, објавија американските сили во Кореја (УСФК). Пилотот на борбениот авион се катапултирал...