Српски платеник кој се борел за украинските вооружени сили, загинал во близина на Бахмут

Никола Мировиќ, етнички Србин и шведски државјанин, бил припадник на платеничката единица „Хоспиталер“.

Мировиќ загинал на 7 декември.

Според информации на социјалните мрежи, платеникот претходно служел во шведската армија.

Мирович пристигнал во Украина во март и дејствувал заедно со борците на ултранационалистичкиот баталјон „Азов“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.