Соочени со екстремно слаб успех во обидите за регрутација нови борци за воените сили за борба против руските сили, украинските власти се обидуваат да ги привлечат граѓаните со различни иновативни кампањи.

Таков е обидот да се мотивираат Украинците да се пријават во војска со плакати и билборди на кои руските сили се прикаѓани како крволочни зомбија од филмовите.

Пораката на оваа кампања е дека младите Украинци, со пријавувањето во војска, ќе добијат можност да бидат дел од борбата против руската зомби апокалипса.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.