Ознака: мобилизација
Свет 12.01.23 | 21:40

Петмина Руси со месеци живеат на аеродромот во Сеул: Избегале од мобилизација, барањето за азил им е одбиено, а сега им се заканува депортација

Петмина Руси кои избегале од мобилизацијата се заглавени на аеродромот во Сеул и таму живеат веќе неколку месеци Студентот од Бурјатија, Владимир Марактаев, за корејското...

Свет 28.10.22 | 18:31

Русија веќе нема да мобилизира регрути за во Украина

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска, за време на средбата со претседателот Владимир Путин, соопшти дека делумната мобилизација е завршена и дека се мобилизирани...

Свет 21.10.22 | 18:27

Mобилизацијата во Русија пред крај, властите се близу до планираниот број регрути

Претседателка на Комитетот за семејни, женски и детски прашања во руската Државна дума, Нина Останина, изјави дека вкупно 260.000 руски државјани се мобилизирани во рамките...

Свет 20.10.22 | 20:38

Путин лично проверил како се одвива обуката на мобилизираните

Рускиот претседател, Владимир Путин, проверил како напредува обуката на мобилизираните на полигонот во регионот Рјазан. Претседателот на Русија на полигонот ја провери...

Свет 20.10.22 | 20:12

Секој мобилизиран во Русија ќе добие по 600 парчиња муниција и пет гранати

Секој од мобилизираните руски граѓани, за време на обуката ќе добие по најмалку 600 парчиња муниција и пет гранати, објави руското Министерство за одбрана. Во соопштението...

Свет 18.10.22 | 15:47

Песков: Мобилизацијата во Русија се уште не е завршена

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека се уште не е завршена делумната мобилизација во Русија на стотици илјади резервисти за учество во борбите во Украина. Песков...

Свет 14.10.22 | 16:16

Путин нема планови за продолжување на воената мобилизација во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека нема планови за продолжување на воената мобилизација во земјата. На прес-конференција во главниот град на Казахстан,...

Свет 06.10.22 | 18:32

Руско издание на „Форбс“: Од почетокот на мобилизацијата, Русија ја напуштиле милион луѓе

Руското издание на „Форбс“, цитирајќи извор запознаен со проценките на Кремљ, објави дека од почетокот на мобилизацијата во Русија, на 21 септември, земјата ја напуштиле...

Свет 05.10.22 | 09:15

700.000 луѓе ја напуштиле Русија по повикот за мобилизација, тврди „Форбс“

Речиси милион Руси ја напуштија земјата во последните две недели откако рускиот претседател Владимир Путин ја објави својата наредба за делумна мобилизација. Според...

Свет 04.10.22 | 12:49

Во Русија досега се мобилизирани повеќе од 200.000 луѓе

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, соопшти дека повеќе од 200.000 лица досега одговориле на повикот во рамки на делумната мобилизација и им се приклучиле на вооружените...

Свет 03.10.22 | 09:46

Сменет воен комесар: Половина од мобилизираните мажи во Хабаровск испратени дома

Воениот комесар на областа Хабаровск во Русија е сменет од функцијата, откако половина од новомобилизираните биле испратени дома бидејќи не ги исполнувале потребните...

Свет 03.10.22 | 08:50

Половина од мобилизираните во Хабаровск не ги исполнувале критериумите

Воениот комесар на руската област Хабаровск, Јуриј Лаик е сменет од функцијата откако половина од ново мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги исполнувале...

Балкан 29.09.22 | 08:37

Рама: Русите кои не сакаат да војуваат се добредојдени во Албанија

Премиерот Еди Рама изјави дека руските граѓани кои бегаат од мобилизација се добредојдени во Албанија. – Русите кои ја напуштаат земјата затоа што не сакаат да војуваат,...

Свет 26.09.22 | 20:39

На мобилизираните Руси им се забранети паметни телефони

На мобилизираните Руси во Украина забрането им е носење на паметни телефони поради безбедносни ризици, пишуваат дел од руските медиуми. Руската Влада воспостави служба,...

Свет 25.09.22 | 16:28

Стотици демонстранти се уапсени за време на протестите против руската „делумна мобилизација“

Стотици демонстранти се уапсени од властите за време на протестите против руската „делумна мобилизација“ кои продолжија низ целата земја, соопшти организацијата...

Свет 25.09.22 | 10:23

Руските фудбалери добиле повик за војска? Репрезентативците биле сопрени на граница!

Руската фудбалска репрезентација одигра пријателски натпревар против Киргистан, кој не го признава ФИФА, а при преминувањето на границата дел од играчи беа прашани...

Свет 24.09.22 | 17:02

Демонстрантите против мобилизацијата во Русија носеа транспаренти „Ние не сме месо“

Активистите за граѓански права соопштија дека денеска во Русија се приведени неколку лица за време на новите протести како одговор на мобилизацијата на армиските резервистите...

Свет 23.09.22 | 14:11

Русија објави: Овие луѓе нема да се мобилизираат

Дел руски ИТ експерти, банкари, новинари од државни медиуми нема да бидат повикани на воена служба во Украина во рамките на мобилизацијата. За ова денеска информираше...

Свет 23.09.22 | 11:19

Нема да има мобилизација во Чеченија, рече Кадиров

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров, кој се смета за близок сојузник на Путин, изјави дека нема да има мобилизација во Чеченија. Тој во гостување во телевизиско шоу рече...

Македонија 22.09.22 | 16:29

Пендаровски: Мобилизацијата во Русија ќе ги влоши состојбите

Повикот на рускиот претседател Владимир Путин за дополнителна мобилизација во Русија, според шефот на државата Стево Пендаровски, може да ги влоши состојбите во Украина,...