Сирењето може да помогне да се намали ризикот од деменција, сугерира нова студија. Научниците открија дека оние што редовно јаделе сирење имаат подобри резултати на когнитивните тестови, што укажува на тоа дека имаат помала веројатност да ја развијат болеста подоцна во животот.

Истражувачите го следеле здравјето, физичката активност и навиките во исхраната на 1.516 луѓе на возраст над 65 години во Токио.

Тоа ги вклучувало нивната исхрана, историјата на падови, хроничните состојби, мускулната маса, телесните масти, крвниот притисок, силата на стисокот, брзината на одење, холестеролот и менталната состојба.

Околу 80% од учесниците консумирале сирење – или дневно (28%), еднаш на секои два дена (24%) или двапати неделно (30%).

Преработената сорта била најпопуларна опција, проследена со бело сирење покриено со мувла (како што се бри и камембер), свежо сирење (како што се фета, маскарпоне и рикота) и сино сирење (вклучувајќи ги стилтон и горгонзола).

Волонтерите потоа одговориле на 30 прашања кои ја тестирале нивната когнитивна функција – прашалник познат како Mini-Mental State Examination (MMSE). Вклучува меморија, јазик, ориентација, внимание и визуопросторни вештини.

Оценката од 23 или подолу се смета за маркер за лоша когнитивна функција. Тимот откри дека оние кои вклучиле сирење во нивната исхрана имале помали шанси да постигнат резултати под овој праг.

Оние кои јаделе сирење, исто така, имале малку понизок крвен притисок и БМИ, поголема брзина на одење и поголема разновидност во нивната исхрана воопшто. Сепак, тие имале повисок холестерол и шеќер во крвта.

Авторите, кои ги објавија своите наоди во списанието Nutrients, рекоа: Претходните студии покажаа дека исхраната која се карактеризира со висок внес на производи од соја, зеленчук, алги, млеко и млечни производи, заедно со низок внес на житни производи, е поврзана со намален ризик од развој на деменција. Нашите резултати сугерираат дека внесот на сирење е обратно поврзан со пониски когнитивни функции дури и по прилагодување за повеќекратни конфузни фактори.

Тие заклучија дека сирењето може да има својства за подобрување на мозокот, но потребни се дополнителни студии за да се утврди улогата што ја игра, особено во развојот на деменцијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.