Ознака: деменција
Филм 15.03.22 | 09:56

Холивудскиот актер Брус Вилис има деменција

Холивудскиот глумец Брус Вилис се бори со тешка болест. Имено, Брус се бори со деменција во рана фаза, покажуваат најновите информации за здравствената состојба на 66-годишниот...

Здравје 13.01.22 | 10:08

Научници со предвидување: Ќе расте деменцијата во светот

Нов труд којшто ги анализира трендовите на јавното здравје во 195 земји, предвидува дека деменцијата како заболување ќе ја имаат околу 153 милиони луѓе ширум светот до...

Филм 09.09.21 | 12:35

Претажна е причината што Џек Николсон не е виден во јавност повеќе од година дена

Холивудскиот актер Џек Николсон не е виден во јавност повеќе од една година, а неговите блиски пријатели стравуваат дека актерската легенда страда од деменција. 84-годишниот...

Свет 06.07.21 | 14:03

Во ресторан во Токио речиси секоја нарачка ќе ви биде погрешена, работат само луѓе со деменција

Искуството да ви ја погрешат нарачката во ресторан, односно келнерот да ви донесе нешто што не сте наачале може да биде доста непријатно искуство, но еден ресторан во...

Семејство 09.04.21 | 12:29

Глувонема мајка со деменција на момент ја препознава ќерка си

Ќерка споделува емотивно видео од ретките моменти кога нејзината мајка, која пати од деменција, на момент ја препознава. МЏ со стрплив разговор полека ја носи својата...

Здравје 17.12.20 | 13:58

Кај заразените со корона има двојно поголема веројатност да страдаат од депресија и анксиозност

Околу 20 проценти од луѓето заразени со Ковид-19 доживеале проблеми со менталното здравје како што се депресија, анксиозност или деменција. Податоците објавени цо истражување...

Фудбал 02.11.20 | 17:06

Легендарниот германски голгетер во многу тешка здравстена состојба

Легендарниот германски голгетер, Герд Милер, боледува од деменција и неговата состојба е многу сериозна, објави неговото семејство. Милер речиси 24 часа во текот на денот...

Вести 21.09.20 | 09:08

Во Македонија живеат околу 20.000 лица со Алцхајмерова деменција

Во Македонија во моментов живеат околу 20.000 лица со Алцхајмерова деменција, а вкупниот број лица со деменции од сите типови достигнува и до 40.000.​ Во светот има околу...

Здравје 14.04.20 | 09:57

Отворена е телефонска линија за консултација и советување за лица со деменција и нивни негуватели

Отворена е телефонска линија за консултација и советување за лица со деменција и нивни негуватели, информираат од Министерството за здравство. Од Универзитетската...

Здравје 14.05.19 | 16:43

Врвни експерти – психијатри доѓаат во Охрид на Конгресот за деменции на Светската психијатриска асоцијација

Врвни експерти и имиња во психијатријата доаѓаат во Охрид на Конгресот за деменции на Светската психијатриска Асоцијација, кој е во ко-организација на Светската психијатриска...

Здравје 20.12.18 | 11:00

Ако ги имате овие симптоми додека сте млади – во староста е можно да заболите од деменција

На сите им се заканува ова опасно заболување во староста кое е речиси неможно да се лекува, а еве на кои симптоми мора веднаш да реагирате! Деменцијата е болест која се...