Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид.

Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот на туристичката сезона во градот.

7 години не помрдна ‘автопатов’, сега на почеток на туристичка сезона 45 дена го затворате влезот на Охрид и се пренасочува цел сообраќај по стариот пат. Пат кој нема капацитет да прими толкава голема бројка на возила и хаосот кој ќе го создавате е неминовен, вели Пецаков.

Градоначалникот јавно ги повика министерот за транспорт и врски, министерот за внатрешни работи и премиерот, да ја сменат одлуката и да овозможат нормален проток на возила во ек на туристичката сезона, а по завршувањето на сезоната да отпочнат со градежните активности.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.