Ознака: охрид
Економија 31.07.21 | 12:23

Како печалат охриѓани од туристите: Ќе им изнајмат две лежалки…

Нов „бисер“ од охридските плажи, односно нов случај кога на туристите им се наплаќаат крајно нереални цени. Во Фехсбук групата „Патувања низ Македонија“ еден корисник...

Музика 31.07.21 | 11:32

Ѕвездено небо на Античкиот театар во Охрид, Бајага и инструктори ја кренаа публиката на нозе

Античкиот театар во Охрид синоќа во еден глас ги пееше песните на Бајага и Инструктори кои летово дојдоа во Македонија на концерт по пандемијата. Еден од апсолутно најубавите...

Култура 31.07.21 | 10:04

Заев за сочуваниот статус на Охрид во УНЕСКО: Работевме и успеавме, одговорноста е на сите да продолжиме по овој пат

Премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања во Парламентот повика на одговорно однесување од сите во државата кон Охрид како природно и културно наследство,...

Црна хроника 29.07.21 | 20:34

Во Кичево запленет хероин во вредност од околу 50.000 евра, приведени две лица

Предмалку во Кичево е запленета дрога – хероин во количество околу еден килограм. Се проценува дека дрогата на црниот пазар достигнува вредност од околу 50 000 евра. Покрај...

Македонија 29.07.21 | 06:37

СДСМ Охрид со нов претседател и ново раководство

Општинската организација на СДСМ во Охрид доби нов претседател и ново раководство. – Охрид веќе има потврден кандидат за градоначалник од редовите на СДСМ и анкетите...

Македонија 26.07.21 | 13:01

Георгиески: Одлуката дополнителен мотив да го чуваме непроценливото богатство што го има Охридскиот регион

Испорачаните резултати на Општина Охрид во насока на исполнување на препораките на УНЕСКО беа меѓу најважните причини Комитетот за светско природно и културно наследство...

Економија 26.07.21 | 09:11

Ова и од охриѓани е премногу: Почна да се наплаќа играње карти на плажа

Охрид често е критикуван поради високите цени, а особено фиктивните кои се измислуваат за странските туристи кои доаѓаат во посета на градот. Сепак од мало покачување...

Македонија 25.07.21 | 22:13

Петкоска од Охрид: Туризмот е моторот за развојот на Македонија, потребни се услови за напредок, а не милостија

Лидија Петкоска пратеничка во македонското Собрание од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната трибина насловена „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ која...

Македонија 25.07.21 | 21:41

Кандидатот за градоначалник Пецаков: Охрид ќе биде светска туристичка дестинација, ќе се бориме против дивоградбите и ќе се грижиме за статусот во УНЕСКО

На денешната трибина на ВМРО-ДПМНЕ за промоција на политики , Македонија за сите луѓе кандидатот за градоначалник на град Охрид од ВМРО-ДПМНЕ доктор Кирил Пецаков кажа...

Македонија 25.07.21 | 20:04

Мицкоски: Граѓаните сами ќе одлучат за каков проект да се потроши нивниот данок

Денеска сме тука во Охрид, продолжуваме со концептот да ги презентираме политиките Македонија за сите луѓе.Денес тука во Охрид ќе ја имам честа и задоволството да го...

Македонија 25.07.21 | 16:58

Заев: Одлуката на УНЕСКО е најсилно предупредување дека сите мораме да се вложуваме и постојано да го штитиме Охридскиот регион

Ова е признание за напредокот за зачувување на вредностите на Охридскиот регион, но и најсилно предупредување дека сите мораме да се вложуваме и постојано да го штитиме...

Македонија 25.07.21 | 14:42

Охрид SOS: Фекалиите од рестораните и тоалетите кај Св. Наум ги истураат на помалку од 100 метри од плажата

Фекалиите што ги собрале од рестораните и тоалетите кај Св. Наум ги истураат во грмушки на помалку од 100 метри од плажа. На местото каде што е најчистата вода од охридскиот...

Култура 25.07.21 | 10:21

Денеска одлука дали Охрид ќе добие дополнителен рок од УНЕСКО

Комитетот за Светско наследство при Организацијата на ОН за образование, наука и култура (УНЕСКО) денеска ќе заседава и треба да донесе одлука дали Охрид ќе биде ставен...

Македонија 24.07.21 | 19:34

Заев: Слободата и демократијата живеат и се слават во нашата земја… Навистина ги следиме законите

Премиерот Зоран Заев денеска од Охрид рече дека уривањето на дивоградбите во Охридскиот регион мора да се спроведува согласно законите и со запазување на предвидените...

Македонија 24.07.21 | 13:15

Младите од Охрид и регионот добиваат современо училиште за средно стручно образование

Претседателот на Владата на Република  Македонија, Зоран Заев, денеска, во придружба градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески и на пратениците направи увид...

Македонија 24.07.21 | 12:23

Заев: Каква и да е одлуката на УНЕСКО, Охрид и Охридското езеро се богатство што мораме да го чуваме

Независно каква ќе биде одлуката на Комитетот за Светско наследство при Организацијата на ОН за образование, наука и култура за статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО,...

Македонија 23.07.21 | 08:43

УНЕСКО ќе расправа за статусот на Охридскиот регион, извесно поместувањето во листата светски вредности во опасност

Расправата за статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО се очекува денеска да се најде на дневниот ред на годинешната 44. Сесија на Комитетот за светско наследство при...

Македонија 22.07.21 | 23:11

Утре ќе се знае дали Охрид останува или ја губи закрилата на УНЕСКО

Дали Охрид ќе го сочува или пак ќе го изгуби статусот што го носи повеќе од 40 години и ќе се најде на листата Светско наследство во опасност, сепак одлуката на Комитетот...

Македонија 20.07.21 | 15:29

Во ек на летната сезона локалната власт не го собира ѓубето во Охрид

Во ек на летната сезона и одмори, кога бројот на посетителите е поголем од обично, локалната власт во Охрид на чело со градоначалникот Константин Георгивски не го собира...

Култура 20.07.21 | 14:05

Утре почнува Beach Film Festival во Охрид

Утре почнува четвртиот по ред Фестивал на нов европски филм – Beach Film Festival, во Охрид, кој ќе трае до 25 јули. Филмските вљубеници ќе може да ги гледаат проекциите на плажата...