Ознака: охрид
Македонија 20.10.21 | 22:16

Пецаков: Граѓаните самите ќе одлучуваат за сопствените средства и ќе бидат господари на своите проекти

Кандидатот за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ, д-р Кирил Пецаков, најави дека доколку тој биде избран за да го води градот, охриѓани сами ќе одлучуваат за тоа како...

Сервиси 20.10.21 | 09:03

Утринава земјотрес од 3,1 степени ги разбуди Охриѓани

Земјотрес со јачина од 3,1 ги разбуди утрово Охриѓани. Според Европскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) земјотресот е со епицентар во Македонија односно во градот Охрид.

Македонија 18.10.21 | 14:29

ВМРО-ДПНЕ со најмногу советници во Советот на општина Охрид

За градоначалник на Охрид ќе се одлучува во вториот круг на локалните изботи, што ќе се одржи на 31 октомври. Во вториот круг влегоа кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Кирил Пецаков...

Македонија 17.10.21 | 15:05

Во Охрид до 13 часот излезноста на изборите е 23 отсто, во Дебрца 29 проценти

Гласањето на Локалните избори во Охрид и во Дебрца се одвива тековно, со одредени технички потешкотии кога се работи за идентификација на граѓаните со биометриските...

Македонија 17.10.21 | 12:36

Охриѓани заинтересирани да го дадат својот глас: Голем е одзивот за гласање на локалните избори

Охриѓани се заинтересирани да го дадат својот глас на овие локални избори. Како што може да се забележи и од овие фотографии, пред избирачките места во Охрид е доста...

Македонија 17.10.21 | 08:55

Навремено почна изборниот процес во општините Охрид и Дебрца

Изборниот процес на денешните Локални избори во општините Охрид и Дебрца се одвива непречено и во демократска атмосфера, на сите гласачки места. Од ОИК на Охрид и Дебрца...

Црна хроника 16.10.21 | 18:09

Биле на ручек кај нас: Руските туристи кои се задушија во сауна можеби се затруле со храна во Охрид или пак конзумирале психотропни супстанции

Истрагата околу смртта на четворицата руски туристи, кои синоќа беа понајдени мртви во сауна во хотелот “Глорија“ во турстичката зона Ќерет кај Каваја, се проширува...

Македонија 16.10.21 | 17:46

Се асфалтираат улици: Во Охрид се прекршува изборниот молк!

Дали власта го прекршува изборниот молк во Охрид. „Инфомакс“ објави дека  во селото Лескоец се извршуваат градежни работи и се асфалтираат улици. На снимките се гледа...

Македонија 15.10.21 | 23:39

Почна да пука асфалтот на најпромовираниот проект на Константин Георгиески, улицата „15 Корпус”

Почна да пука асфалтот на најпромовираниот проект на Константин Георгиески, улицата „15 Корпус”, пишува „Охрид 24“. Од локалниот охридски портал објавија и фотографии...

Македонија 15.10.21 | 15:33

Пецаков: Заедно со народот, гарантираме и нудиме нов почеток, замена на апатијата со надеж

Д-р Кирил Пецаков, кандидат за градоначалник на општина Охрид од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ побара подршка од граѓаните за заедно да создадат...

Македонија 13.10.21 | 13:54

Божиновски: Со д-р Пецаков Охрид ќе добие нова градинка, нови детски и мултуфункционални спортски игралишта

Кандидатот за член на Советот на Општина Охрид од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Перчо Божиновски, истакна дека Охрид и охриѓани заслужуваат развојни проекти. Божиновски...

Македонија 12.10.21 | 15:14

ВМРО-ДПМНЕ: За Лакочереј е предвидено реконструкција на училиштето, санација на Домот, детски игралишта, асфалтирање улици, канализационен систем

Кандидатката за член на Советот на Општина Охрид, Александра Настоска-Николоска, објави голе број проекти во Долно и Горно Лакочереј кои се дел од програмата на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 11.10.21 | 14:49

Мицкоски: Охрид нема да биде потценет!

Заедно со идниот градоначалник на Охрид, Д-р Кирил Пецаков и носителот на советничката листа на коалицијата „За Обнова на Македонија“ , Сашо Донев сме на средби со...

Македонија 11.10.21 | 14:34

Мицкоски: Охрид мора да излезе од сивилото на власта, Охриѓани заслужуваат развојни проекти, Охрид нема да биде потценет

Охрид е дел од денешната наша програма , заедно сме тука со идниот градоначалник овде во Охрид со Кирил Пецаков, заедно и со Сашо Донев, носителот на советничката листа...

Македонија 09.10.21 | 22:49

Заев: Којзнае што ќе останеше од Охрид ако навреме не му ставевме гума за спасување

Партиското членство на СДСМ и на Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ заедно со симпатизерите и граѓаните вечерашниот централен предизборен митинг во Охрид...

Македонија 08.10.21 | 22:48

Лукаревска во Охрид: Луѓе со достоинство, со чесност, со почитување

Тоа е концептот „Едно општество за сите” што го гради Социјалдемократскиот сојуз. Тоа е концептот што треба да не води напред, зашто само така се гради почитувана,...

Македонија 08.10.21 | 16:54

Божиноски: Урбанизацијата на Охрид мора да ги следи позитивните законски прописи признаени од УНЕСКО

Охрид, старото градско јадро и околните населби мора да се развиваат, но урбанизацијата мора да ги следи позитивните законски прописи, односно урбанизацијата мора да...

Црна хроника 05.10.21 | 15:39

Шкода удрила во велосипедистка: Тешко повредена 59-годишна охриѓанка

Педесет и деветгодишна охриѓанка е тешко повредена откако додека возела велосипед била удрена автомобил управуван од нејзин 63-годишен сограѓанин. На 04.10.2021 во 12.15 часот...

Калеидоскоп 04.10.21 | 20:47

Дива свиња се капе во Охридското Езеро

На социјалните мрежи кружи интересно видео на кое јасно се гледа како дива свиња се капе во Охридското Езеро. Летната туристичката сеозна ја оставивме зад нас, а дека...

Македонија 03.10.21 | 18:02

Доколку не сме во право, уште веднаш Георгиески да ни покаже каде сите ветени проекти

Георгиески соочен со својот крај ветува сè и сешто, но тоа кај охриѓани веќе не поминува, вели Перчо Божиновски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, додавајќи дека охриѓани...