Ознака: влез
Свет 25.01.21 | 12:16

За влез во Германија отсега важат нови правила

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез во Германија. Контролата се спроведува...

Свет 24.01.21 | 10:48

Германија ја зајакнува контролата на границите, при влез во земјата потребен е негативен ПЦР тест

Откако во петокот германската Влада определи неколку земји како високоризични поради Ковид-19, од денеска тоа ќе има конкретни последици, односно федералната полиција...

Балкан 22.01.21 | 10:15

Грција ја продолжи одлуката за забрана за влез на државјани на трети земји до 8 февруари

Од денеска стапува во сила новата, продолжена одлука на грчката Влада за забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, како и ограничувањата на копнените...

Балкан 26.12.20 | 15:12

За влез во Словенија повеќе не важат ПЦР тестовите од Македонија и регионот – ќе треба тест од ЕУ

Според одлуката на словенечката влада, од денеска веќе не е можно да се влезе во таа земја со направен негативен ПЦР тест во институции во земји кои не се членки на ЕУ,...

Балкан 21.12.20 | 10:18

Грција воведе седумдневен карантин за патниците од Велика Британија

Од 6 часот утрово, за сите патници кои во Грција ќе пристигнат од Велика Британија задолжителен е домашен карантин од седум дена, соопштија од Секретаријатот за цивилна...

Балкан 18.12.20 | 14:55

Пред да стапат на сила новите мерки: Колони возила чекаат за влез во Србија

Километарски колони возила се забележани на граничните премини на влезот во Србија од Унгарија и Хрватска, а причина за тоа се новите мерки, односно задолжителен негативен...

Балкан 18.12.20 | 09:41

Грција го намали карантинот од 10 на 3 дена дена при влез во земјата

Карантинот за граѓаните кои пристигнуваат во Грција е намален од 10 на 3 дена за периодот од 18 декември до 7 јануари. Останува обврската за прикажување на негативен ПЦР...

Балкан 16.12.20 | 14:00

Грција ја продолжи забраната за влез нa македонски државјани до 7 јануари

Грција ја продолжи забраната за влез на странски државјани, вклучувајќи ги и нашите државјани, до 7 јануари. Одлуката важи за периодот од 15 декември до 7 јануари. Врз основа...

Балкан 16.12.20 | 10:05

Допрецизирани начините за влез во Србија, за ПЦР тестовите, за транизното патување, за меѓународниот превоз

Српското министерство за здравство донесе Упатство за начинот на примена на ограничувањата за влез во Република Србија на лица кои доаѓаат од земји погодени од епидемија...

Балкан 15.12.20 | 17:22

Ако одите во Србија подгответе 153 евра за тестирање: Дозволен влез за странци само со негативен ПЦР тест

Српската влада соопшти дека донела нови мерки за заштита на здравјето на населението од заразната болест Ковид-19, кои стапуваат на сила во недела, 20 декември. Као што...

Балкан 14.12.20 | 18:29

Oд 20 декември влез во Србија само со негативен ПЦР тест

Од 20 декември за влез во Србија, странските државјани ќе треба да покажат негативен ПЦР тест додека на српските граѓани ќе им треба или негативен тест или ќе бидат испратени...

Балкан 13.12.20 | 10:57

Кој искористи, искористи: Србија воведува ПЦР тест за влез во земјата

Епидемиологот Предраг Кон рекол дека на следната Седница на Кризниот штаб секако ќе биде одлучено за продложување на мерките кои веќе постојат, но и за воведување на...

Свет 10.12.20 | 10:42

Од 1 јануари забранет влез во ЕУ за Британците

На британските туристи ќе им биде забранет влез во Европската унија поради сегашните рестриктивни мерки воведени со цел спречување на ширењето на коронавирусот. Европската...

Балкан 19.11.20 | 14:45

Додека ние чекаме да ги отворат границите: Од петок стапуваат на сила построги мерки за влез во Грција

Грција ќе затвори еден граничен премин со Албанија и ќе врши антиген-тестови на сите што влегуваат во земјата, изјави портпаролот на владата Стелиос Пецас по повод влошувањето...

Македонија 16.11.20 | 22:22

Димитров: Ако продолжи блокирањето на Македонија за почеток на преговори, да се фокусираме на реформите дома

Вицепремиерот за евроинтеграции, Никола Димитров во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека доколку продолжи блокирањето на Македонија за почеток на преговори,...

Свет 14.11.20 | 15:18

Нови мерки: Влез во Словачка само со негативен ПЦР тест

Од 16 ноември, понеделник, граѓаните на најголемиот дел земји од Европската Унија ќе може да влезат во Словачка само со негативен ПЦР тест. Тестот, истакнуваат официјалните...

Вести 09.11.20 | 09:26

Границите на Грција остануваат затворени до 30 ноември

Забраната за влез во Грција за државјани на трети земји и одлуката за ограничување на копнените, воздушните и морските поврзувања на Грција со соседните земји, грчката...

Свет 05.11.20 | 10:30

Кина забрани влез за патници од европски држави

Кина забрани влез за патници што доаѓаат од Велика Британија и Белгија и постави услови за тестирање на луѓето од САД, Франција и Германија, како одговор на зголемениот...

Балкан 25.10.20 | 19:17

Уште две недели забрана за влез во Грција

Грција ја продолжи до 8 ноември одлуката за привремено ограничување на копнените граници со Македонија, Албанија и на Турција, како и за забраната за влез на државјани...

Балкан 12.10.20 | 11:24

Хаос во најава: Владата во пет до дванаест одлучи во регионот, освен во Косoво, сепак да се патува со ПЦР тест, Србите не чуле за тоа

Хаос во најава. Откако македонската влада во пет до дванаесет одлучи дека сепак во Србија, Црна Гора, БиХ ќе се патува со ПЦР тест, а тест единствено не е потребен за патувањето...