Ознака: влез
Македонија 13.02.24 | 15:46

По Албанија и во Косово може да се влезе со стара лична карта

Во моментов само две соседни држави дозволуваат македонските граѓани во нив да влезат со стари документи. Нашиот западен сосед Албанија денеска се однесува како ништо...

Фудбал 07.02.24 | 13:08

Од април влез на стадионите во Грција само со дигитална лична идентификација

По пауза од два месеци, натпреварите од првата фудбалска лига во Грција, од вторник повторно ќе се играат со публика, од следниот месец задолжителни ќе бидат безбедносните...

Сервиси 02.01.24 | 21:00

Навалица на граница: Хаос на „Табановце“, километарски колони возила чекаат да влезат во Македонија

Колони возила и минимум два часа чекање за влез од Србија во Македонија на граничниот премин „Табановце“. Состојбата на граничниот премин може да ја погледнете овде.

Свет 24.10.23 | 15:01

ЕК: Новите правила за влез во ЕУ нема да важат најмалку уште една и пол година

Новите правила за влез во Европската унија нема да важат најмалку уште една и пол година, потврдиле од Европската комисија за Н1. Како што е наведено од ЕК, Агенцијата...

Сервиси 09.07.23 | 08:33

За влез во Грција се околу еден час

Поради зголемена фреквенција на возила, времето на чекање на ГП Богородица за излез од државата е околу еден час. На останатите гранични премини од македонска страна...

Балкан 22.06.23 | 10:25

Приштина препорачува транзит низ Македонија, за тие што сакаaт влез во Србија: 700 камиони се уште чекаат влез во Косово

Косовската полиција уапси уште еден Србин под обвинение за воени злосторства извршени пред 25 години. За тоа време, поради актуелната криза, околу 700 камиони чекаат на...

Економија 16.06.23 | 16:36

Mинистерот се надева дека до 10 јули повторно да се возил на трасата од Охрид до Подмоље

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, заедно со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми, денеска извршија увид во градежните...

Сервиси 10.06.23 | 13:35

Колона возила и нервоза поради затворениот влез на Охрид, за Пецаков ова нема смисла

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот на туристичката сезона...

Култура 17.05.23 | 12:39

Утре бесплатен влез во Музејот на македонската борба

Влезот во Музеј на македонската борба за самостојност утре ќе биде слободен во чест на Меѓународниот ден на музеите, 18 Мај. Музејот ги поканува сите заинтересирани да...

Сервиси 29.04.23 | 14:18

Трет продолжен викенд, иста слика: Километарски колони за влез во Грција, за излез од Македонија се чека по неколку часа

Трет продолжен викенд месецов, на граничниот премин „Богородица“ со Грција се чека и по неколку часа за влез кај јужниот сосед. За разлика од минатите два викенди, овојпат...

Свет 14.03.23 | 10:01

Кина ги отвори границите: Странските туристи можат да влезат во земјата за прв пат од ковид-пандемијата

Кина повторно ќе ги отвори границите за странски туристи за прв пат од избувнувањето на пандемијата „Ковид-19“ пред три години, дозволувајќи им на сите категории визи...

Македонија 10.02.23 | 20:05

„Алтернатива“ в недела ќе се изјасни околу идното партиципирање во Владата

„Алтернатива“ во недела ќе го донесе конечниот став околу партиципирањето во Владата. Одлуката ќе биде донесена на седница на Централното собрание што ќе се одржи...

Македонија 08.02.23 | 16:39

Анкета „Еврометар”: 34 осто од граѓаните не мислат дека влезот во ЕУ е добра работа, Бугарија е најголема закана за Македонија

Расте евроскептицизмот кај македонските граѓани па само 49 отсто од нив сметаат дека влезот во ЕУ е добра работа, наспроти 34% кои не мислат така, покажуваат резултатите...

Македонија 07.02.23 | 13:41

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник...

Македонија 04.02.23 | 13:17

По три часа чекање, Бугарите влегоа во Македонија – ама смеат да се движат само во колона со придружба

По три часа чекање на граничниот премин Деве Баир, полицијата почна да ги пропушта за влез Бугарите, бидејќи конечно е вратен системот за контрола. Меѓутоа, пропуштањето...

Свет 01.02.23 | 11:43

„Фајненшл тајмс“: Раководството на ЕУ не треба да ѝ дава лажна надеж на Украина дека ќе стане членка во наредните години

Брисел нема да вети дека ќе го забрза процесот за приклучување на Украина кон Европската Унија на Самитот во Киев на кој ќе се разговара за членството на Украина во ЕУ,...

Македонија 31.01.23 | 15:49

Таравари: Влегувањето на АА во Владата не е дефинитивно, но шансите за тоа се огромни

Не е дефинитивно влегувањето на Алијансата за Албанците во Владата, но шансите за тоа се огромни. Околу 90 проценти од програмските определби се синхронизирани, но за...

Македонија 31.01.23 | 13:57

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку ги синхронизираме програмите ќе продолжиме во следната фаза преговори

Лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари денеска пред средбата со премиерот Димитар Ковачевски во Владата, изјави дека денеска за првпат ќе зборуваат за преговори...

Балкан 03.01.23 | 16:08

Не можете повеќе овие работи да ги внесувате во Хрватска: Казните се преку 13.000 евра

Од 1 јануари, Република Хрватска стана 20-та членка на еврозоната, а исто така стана нова членка на Шенген зоната. Од овој датум започна периодот на двојна циркулација,...

Македонија 01.12.22 | 11:30

Алити: Немаме разговори со Алијанса за Албанците за нивни влез во Владата

Немаме разговори со Алијанса за Албанците. Сите дискусии кои се водат се шпекулации а јас и Министерството не се занимаваме со тоа. Важно е реформите да течат, изјави...