По три часа чекање на граничниот премин Деве Баир, полицијата почна да ги пропушта за влез Бугарите, бидејќи конечно е вратен системот за контрола.

Меѓутоа, пропуштањето на возилата се одвива под строги полициски проверки. Детално се прегледуваат автомобилите, се проверува под нив, во багажот и слично, со цел македонската полиција дека не носат со себе предмети кои би можеле да се искористат за немири.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.