Бугарите нема како да го навредат македонскиот народ, кога не го признаваат и дека постои, напиша во својата објава на социјалните мрежи, Џевдет Хајредини.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.