Ознака: Бугари
Македонија 14.10.21 | 14:32

Османи за додавањето на Бугарите во Уставот: Македонија е позната по признавање на правата на заедниците

 Суштината на спорот меѓу  Македонија и Бугарија нема ништо со процесот на евроинтеграција. ЕУ е систем кој што прифаќа разновидност и мултиперспективност. Нема ништо...

Македонија 07.10.21 | 16:33

Героски: Tврдењето на Бујар Османи дека Бугарија се откажува од тезата „еден народ, две држави“ е лага и груба манипулација

Tврдењето на Бујар Османи дека со барањето Бугарите да бидат запишани во македонскиот Устав Бугарија се откажува од тезата „еден народ, две држави“ е лага и груба манипулација,...

Македонија 07.10.21 | 16:22

Бугарските Македонци се жалат по амбасади: На пописот им барале доказ дека се Бугари

Културниот центар „Иван Михајлов“ од Битола објави писмо, што го испратил до амбасадорите на државите од ЕУ во Скопје и до претседателот на Бугарија, Румен Радев, пишува...

Македонија 07.10.21 | 13:37

Заев: Немаме проблем да ги додадеме Бугарите во Уставот

Премиерот Зоран Заев вели дека немаме проблем во Уставот да ги додадеме Бугарите, ниту која било друга етничка припадност. Апсолутно никој пат не било проблем во нашата...

Македонија 07.10.21 | 12:10

Османи: Вклучувањето на Бугарите во Уставот на Македонија не е пречка и не можеме да бараме реципроцитет

Вклучувањето на Бугарите во Уставот на Македонија не е пречка, и не можеме да бараме реципроцитет. Министерот за надворешни работи Бујар Османи нема проблем со новонаметнатиот...

Македонија 07.10.21 | 12:03

Европскиот Патоказ повторно ќе ни го отвори Уставот за да влезат Бугарите?

На самитот на ЕУ и Западниот Балкан некако незабележително помина изјавата на претседателката на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен дека е во подготовка т.н Патоказ...

Македонија 22.09.21 | 11:05

Ќе „произведе“ ли бугарскиот софтвер 120.000 Бугари во Македонија, како што побара Радев?

Дали по скандалозната анкета во полза на власта, што ја изготви бугарската експозитура на Брима во Македонија, ќе се соочиме со уште едно подметнување од страна на Софија?,...

Македонија 16.09.21 | 11:33

Симовски: Чиста глупост е дека некој знае колку се декларирале како Бугари, никој жив нема влезено во податоците

Текот на пописот е во рамките на она што го очекувавме, па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Дневно во работни денови, просекот на попишување...

Македонија 15.09.21 | 13:35

Пак ли ќе се отвора Уставот за атер на Софија: Бугарите бараат да бидат пишани како државoтворен народ

Бугарите во Македонија во Уставот на РСМ да бидат запишани како државотворен народ, дознава „Пресинг ТВ. Ова, меѓу другото, го бараат Бугарската национална платформа...

Балкан 02.08.21 | 23:58

Бугарите не можат да си дозволат одмор на „морето“

Речиси еден милион Бугари не можат да си дозволат одмор во текот на летото, јави БГНЕС. Иако условите за овозможување одмор се подобрени во последната деценија, мнозинството...

Македонија 26.07.21 | 11:02

Колев: Бугарите треба да ги има во Уставот, може да бидат корисни во дијалогот Скопје-Софија

Лидерот на Граѓанско демократската унија, Петар Колев, за бугарската за БНТ изјави дека Бугарите, кои живеат во Република Македонија, би можеле да бидат корисни во дијалогот...

Свет 20.06.21 | 16:00

Тројца Бугари со јахта шверцувале шест тони хашиш во Италија

Италијанската полиција соопшти дека службите специјализирани за борба против шверц на наркотици заплениле шест тони хашиш од јахта, која пловела под американско знаме. Тројцата...

Македонија 17.06.21 | 14:31

Заев пак ќе го менува Уставот, овојпат за Бугарија

Македонија пред членството во ЕУ повторно ќе го отвора Уставот. Ова на заедничката прес-конференција со неговиот бугарски колега Стефан Јанев во Софија го изјави премиерот...

Македонија 19.03.21 | 14:54

Тасевски: На крај ќе плачете од тие идиоти, ви ветувам!

Ете научивме од сдсмовските мегафони кои ја бранат нивната пробугарска велепредавничка политика дека оние 20 илјади Македонци кои што потпишале петиција да се откаже...

Македонија 09.03.21 | 15:53

Заев пак ќе го менува Уставот: Не само Бугарите, ќе ги внесе и Египќаните, Австријците и Романците

Премиерот Зоран Заев вели дека пред да влеземе во Европската унија ќе се отвора Уставот да се внесат помалубројните етнички заедници. Прашан за изјавата на министерот...

Македонија 05.03.21 | 21:11

Влада: Нема барање од Бугарија бугарската етничка заедница да биде вметната во нашиот Устав

Досега во преговорите со Република Бугарија не е разговарано бугарската етничка заедница да биде вметната во нашиот Устав и нема такво барање од бугарските власти,...

Македонија 05.03.21 | 20:42

Пендаровски не гледа потреба од промена на Уставот

Претседателот Стево Пендаровски не гледа потреба од какви било измени на Уставот. Такво нешто ниту е побарано од бугарска страна, ниту претседателот очекува воопшто...

Македонија 05.03.21 | 11:09

Иако не побарале, Османи самиот им нуди: Бугарите ќе бидат спомнати и во Уставот за да се чувствуваат како граѓани со сите права

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 изјави дека Бугарите во земјава треба да се чувствуваат како слободни граѓани, кои ќе...

Македонија 02.03.21 | 12:03

Членки сме на НАТО и нема потреба од разузнавачки служби: Заев за планот на Радев да ги спасува Бугарите во Македонија

Не треба да се испраќаат никакви разузнувачки служби, стоиме на располагање да одговориме на сите прашања, кажа денеска премиерот Зоран Заев откако бугарскиот претседател...

Македонија 02.03.21 | 11:50

Пендаровски: Реакцијата на Радев е спротивна на основниот принцип на меѓународната политика за немешање во внатрешните работи на друга држава

Крајно невообичаено и секако надвор од внатрешните процедури на Алијансата е претседател на една земја-членка на НАТО да ги повикува своите служби за безбедност да...