Ознака: Бугари
Македонија 02.02.23 | 10:10

Бугарите од Македонија бараат одземање на бугарските пасоши

Стотици потписи веќе собра онлајн-петиција на Фејсбук со која Бугари, членови на социјалната група „Бугари од Македонија“ бараат одземање на бугарското државјанство...

Македонија 30.01.23 | 19:30

Македонски Бугари во Брисел на средба со еврокомесарот за проширување, Вархеј

Претставници на македонските Бугари оваа недела ќе остварат средба со Комесарот за проширување и добрососедство на Европската унија, Оливер Вархеји, јавува БГНЕС....

Балкан 27.01.23 | 12:01

Милков: Со нота бараме пристап на сите Бугари на споменикот на Гоце Делчев

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на бугарските државјани кои ќе патуваат во Македонија до споменикот на Гоце Делчев на 4-ти февруари. На чествувањето...

Македонија 26.01.23 | 20:35

Мицковски: Овие од ДУИ не можат ли така малце клето кон Бугарите како кон нас Македонците?

Абе една работа на крај не можам да разберам, овие ДУИ што водат клучни институции меѓу кои и МНР, па не можат ли така малце клето кон Бугарите како кон нас Македонците,...

Македонија 23.01.23 | 23:31

Бугарите до Пендаровски: Масовно во Скопје ќе го славиме раѓањето на бугарскиот национален револуционер Георги Делчев

Претседателот на Фондацијата „Македонија“ Виктор Стојанов на својот Фејсбук профил најави дека на 4 февруари годинава ќе биде организиран превоз на Бугари кои ќе...

Балкан 17.01.23 | 12:01

Бугарите од пограничните места доаѓаат во Делчево по евтини лекови и храна

Поради проблемите со снабдувањето и високите цени на лековите во Бугарија, стотици Бугари од пограничните места патуваат во Македонија за да купуваат медикаменти...

Балкан 28.12.22 | 14:15

Бугарите бесни: Изложба во Белград ги претставува како историски ѕверови, кои вршеле геноцид во Македонија и јужна Србија

Во центарот на српската престолнина, во државниот Правен факултет во Белград, беше отворена „научна изложба“ која има за цел да го открие бугарскиот геноцид врз Србите,...

Естрада 30.11.22 | 14:06

Бугари со најголем интерес за славeње на Нова година во Белград, сакаат да ја слушаат Лепа Брена

Во белградските хотели најголем интерес за новогодишната ноќ покажале туристите од Бугарија, вели директорот на Деловната асоцијација на хотелиерската и угостителска...

Вести 01.11.22 | 12:22

Бугари со измама земале пари од Охриѓани

Две лица од Благоевград се јавувале кај повозрасни охриѓани и лажно се претставувале дека членови од нивните семејства биле тешко повредени во сообраќајни незгоди,...

Балкан 27.10.22 | 15:20

Бугарите од Благоевград, Петрич и Ќустендил пазарат во Македонија заради пониските цени на храната

Бугарите одат да пазарат во Македонија заради пониските цени на храната, пишува БНТ. Секој викенд стотици Бугари од регионот на Благоевград, Петрич и Ќустендил патуваат...

Македонија 06.10.22 | 22:36

Рангеловиќ: Стравувам дека ако ги ставиме Бугарите во Уставот, ќе има нов Рамковен договор за нив

Аналитичарот Иво Рангеловиќ вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека стравува оти ако се внесат Бугарите во Уставот, ќе има нов Рамковен договор за...

Македонија 26.09.22 | 15:18

Бројот на Бугарите во Македонија е под 1 отсто – и во 1948, и во 1961, и во 2021 година

Во 1961 година 71 отсто од населението во Македонија биле Македонци, 13% Албанци, 9% Турци, а 7 отсто од населението биле припадници на, како што пишува во тогашните документи,...

Црна хроника 16.09.22 | 09:39

Бугари измамуваат низ Скопје

Бугарски државјани се осомничени за измама и за нив е побаран притвор. Станува збор за маж и жена кои преку телефонски разговор довеле во заблуда жителка на Аеродром...

Македонија 12.09.22 | 09:33

Петир за Бугарите во Уставот: Пред Македонија се ставени барања што и тоа како задираат во идентитетот

Хрватската пратеничка Маријана Петир, основачка и шефица на Групата пријатели на Македонија во Европскиот парламент, додека не ја смени Владата на Зоран Заев, смета дека...

Твитови 15.08.22 | 14:28

Она што ве викавме предавници е комплимент за вас

Роварат бугарски агенти низ државичето, фрлаат пари за фашистички здруженија, дур копитата од владата молчат… Денес почнува и промена на учебници, пред некој ден исвиркан...

Македонија 12.08.22 | 11:09

Ќучук: Ако Бугарите не бидат вклучени во Уставот, тоа ќе ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ

Доколку лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски својата кампања ја води со ставови против Бугарија и се противи на вклучувањето на Бугарите во Уставот на земјата,...

Македонија 09.08.22 | 09:17

Kои се Татари на Балканот? За точен одговор во Хрватска добиваш награда, во Македонија ќе те осудат за „говор на омраза“

Кој народ е наречен по татарскиот народ кој ги има покорено Словените, направено своја држава и потоа брзо се има словенизирано? Oва прашaње го доби учесник во хрватскиот...

Балкан 22.07.22 | 12:16

Што говореше Тито: Бугарите најмногу работеа против мене

Oпседнатоста на Бугарите кон Јосип Броз Тито најдобро се гледа од ова видео кое датира од седумдесетите години.Во него Маршалот говори за односот кој го имале со Сталин...

Македонија 12.07.22 | 21:36

Мицкоски: Никогаш не сум дал поддршка за внесување на Бугарите во Уставот!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска од протестниот марш кон Собранието порача дека во четврток пред пратениците ќе се најде „документ кој нема правно...

Македонија 30.06.22 | 22:22

Николоски: Бугарите бараат да влезат во нормативниот дел на Уставот, а таму ги нема ниту Албанците

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека Бугарија сака да влезе во нормативниот дел на Уставот. Тој...