Ознака: влез
Балкан 29.06.20 | 17:48

Словенија би можела да ја избрише Хрватска од листата на безбедни земји

Словенија уште утре би можела да ја стави Хрватска на листата со земји кои не се безбедни од зараза со Ковид-19, изјави портпаролот на словенечката Влада, Јелко Кацин,...

Балкан 24.06.20 | 14:48

Ако сакате да патувате во Хрватска, ќе мора да одите во 14-дневен карантин

Хрватската Влада воведе нови мерки, според кои државјаните на Македонија, Србија, Косово и БиХ ќе мораат да одат во задолжителна 14-дневна изолација по влегувањето во...

Свет 22.06.20 | 23:51

При влез во Германија македонските граѓани можат да избегнат карантин со негативен корона-тест

Туристичките патувања во Германија за македонските граѓани и натаму се забранети, но оние кои имаат виза или дозвола за престој можат да избегнат карантин доколку имаат...

Свет 22.06.20 | 08:45

Трамп се очекува да ја продолжи забраната за имиграција до крајот на годината

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да ја продолжи за до крајот на годината извршната наредба за спречување на имиграцијата, потег за кој при донесувањето...

Патувања 21.06.20 | 21:30

Дубаи дозволи влез на стрaнски државјани од 7 јули

Дубаи од 7 јули ќе дозволи влез на странците, додека странците со резиденцијални визи ќе можат да влезат од утре, соопштија денеска локалните власти. Се наведува дека...

Балкан 15.06.20 | 19:31

Заробени на грчката граница: Околу 200 Срби со часови чекаат на сонце со деца во автомобилите

Србија побара официјален одговор од грчките власти за проблемот со преминување на нивната граница од страна на српски државјани и чека одговор.Според српски официјални...

Здравје 03.06.20 | 17:41

Влез во земјава само со негативен тест или задолжителен двонеделен карантин

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека при влез на наши граѓани во земјава, како и на странци, но само со регулиран престој во државава, задолжително...

Балкан 03.06.20 | 14:16

Грција забрани влез за тетовци, чаирчани, бутелчани…

Жителите на општините со најголем број на новозаразени од коронавирусот во вториот бран со кој моментално се соочува Македонија, добиваат забрана за влез во Грција,...

Балкан 01.06.20 | 08:53

Приштина забранува влез на стока од Србија без документ со ознака „Република Косово“

Косовската влада синоќа усвои низа мерки кои подразбираат забрана за увоз на производи од Србија ако на стоката и пропратните документи не е назначено „Република Косово“. Според...

Балкан 22.05.20 | 15:37

Бугарија ја укина забраната за влез и карантин за одредени категории

Забраната за влез во Бугарија денеска е укината за одредени граѓани на државите членки на ЕУ и на Шенген зоната, меѓу кои се и Сан Марино, Андора, Монако и Ватикан, соопшти...

Балкан 19.05.20 | 21:09

Од петок влезот во Србија без тест за коронавирус и самоизолација

На состанок на српскиот владин Кризен штаб за заштита на здравјето на населението од ковид-19 беше анализирана тековната епидемиолошка состојба и прилагоденоста на...

Балкан 14.05.20 | 18:29

Српската Влада го измени протоколот за влез во државата

Владата на Република Србија на денешната седница донесе измена на одлуката за протокол за влез на српските државјани во Србија, во согласност со епидемиолошката состојба...

Балкан 09.05.20 | 12:10

Влез во Грција само со негативен тест за Ковид-19 направен три дена пред патувањето

Тест за Ковид-19 направен до 72 часа пред полетувањето за Грција; во авионите од, кон и во Грција нема да има празни седишта меѓу патниците; заминување од земјата без ново...

Балкан 07.05.20 | 11:36

ЕК до 15 јуни ќе ја продолжи одлуката за затворање на границите со трети земји?

Она што е сигурно е дека Европската комисија ќе излезе со нова одлука и од 15 мај кога завршува одлуката за затворањето на границите кон трети земји, ќе го продолжи затворањето...

Балкан 17.04.20 | 10:11

Забранет влез и излез од Софија

Бугарија го забрани влегувањето и излегувањето од Софија, почнувајќи од 17 април и ќе трае за време на Велигден во обид да ги зајакне мерките за запирање на ширењето на...

Свет 17.03.20 | 10:04

ЕУ ќе воведе забрана за влез на територијата на Унијата

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен вчера предложи ЕУ да забрани влез на територијата на Унијата, освен за најнеопходните патувања. Предложената...

Свет 17.03.20 | 08:50

ЕУ ќе воведе привремена забрана за влез

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајан најави дека на денешната видео конференција земјите-членки на Европска унија треба да го прифатат предлогот...

Балкан 10.03.20 | 11:42

Српската Влада воведе привремена забрана за влез на странски државјани од земји жаришта на Ковид 19

Владата на Србија на денешната седница донесе дополнителни мерки за спречување на ширење и контрола на заразното заболување Ковид-19, според препораките на српските...

Сервиси 05.01.20 | 09:04

Не тргнувајте на пат: Ќе има невреме, забранет е влез на товарни возила во Грција

МВР ги известува граѓаните на Република Македонија дека утрово од 05.00 часот до утре на полноќ (24.00 на 06.01.2020), според добиените информации од грчките погранични служби,...

Балкан 30.12.19 | 10:19

По повод празниците албански емигранти од Грција и Италија масовно прстигнаа во родниот крај

Најмалку 250.000 лица и 70.000 возила влегле во Албанија во текот на изминатата недела преку граничните премини Капштица и Какавија, на албанско – грчката граница. Станува...