Ознака: Кирил пецаков
Македонија 15.04.22 | 15:51

Мицкоски: Борба за секое работно место, во ова тешко време за народот

Борба за секое работно место, во ова тешко време за народот. Компанијата „ОДВ Електрик“ во моментов има број на вработени околу 800 луѓе што ја прави еден од најголемите...

Македонија 18.03.22 | 18:44

Пецаков: Почна асфалтирањето на дел од булеварот „Македонски просветители“ во Охрид

Започна асфалтирањето на дел од булеварот „Македонски Просветители“ во центарот на Охрид. Како што соопшти градоначалникот Кирил Пецаков, се асфалтира делот кој беше...

Македонија 02.03.22 | 17:21

Расчистени се двете депонии кај „Св.Еразмо” и на улицата „Марко Цепенков”

Екипите на Ј.П.„Охридски Комуналец” расчистија уште две мапирани депонии на територијата на општина Охрид, соопшти денеска охрискиот градоначалник Кирил Пецаков. Расчистена...

Економија 25.02.22 | 22:40

Пецаков: Државата не реагираше на време и проблемите со енергетската криза се проширија на ЈП и локалните самоуправи

Општина Охрид ја презедовме со 14 милиони евра долг и 8 милиони евра долг на Јавните Претпријатија што значи вкупно 22 милиони евра долг. Долгот континуирано само растеше...

Македонија 25.02.22 | 22:29

Пецаков: Хаосот во Општина Охрид сега е ставен во рамка и повеќе не мора да се грижиме за урбаната мафија и дивеењето

Во вечерашното емисијата „Трилинг“ на Телевизија 24, гостуваше градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков кој во однос на прашањето за урбаната мафија и уредувањето...

Македонија 25.01.22 | 21:04

ВМРО ДПМНЕ ја осудува хајката против градоначалникот Пецаков додека институциите во служба на СДСМ молчат за премиерот Ковачевски

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид јавно ја осудува хајката којашто се води против градоначалникот Пецаков додека властите молчат за премиерот Ковачевски. Ја информираме јавноста...

Црна хроника 25.01.22 | 14:13

Си го истераа своето: Градоначалникот Пецаков кривично ќе одговара

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се самоизoлирал додека го чекал...

Македонија 24.01.22 | 12:02

Бухова: Градоначалникот Пецаков по закон морал да седи дома веднаш по тестирањето за ковид-19

На крајот од 2020 година изменет е Законот за заштита на населението од заразни болести и додаденa е нова законска одредба според која секое лице што се тестира за ковид-19,...

Македонија 23.01.22 | 16:29

Пецаков ќе ги тужи Бухова и ДСЗИ за клевета, несовесно работење и изнесување заштитени податоци во јавност

Со внимание ја проследив онаа провладина хајка и разглобувањето до најситните детали околу моето тестирање за ковид, надополнето со многу политика. Веројатно тезата...

Македонија 22.01.22 | 21:57

Ненамерна или грешка од политички побуди – како Пецаков доби позитивен, па негативен корона тест од истата лабораторија?!

Во недостиг на проекти власта веќе неколку дена води црна кампања против градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков. Дури и се закануваат со кривична пријава за тоа што...

Македонија 22.01.22 | 16:04

Охридскиот градоначалник во изолација

По еден позитивен тест од вечерта на 19 јануари и вториот негативен од 21 јануари, градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков е во изолација до 28 јануари. Сепак, овој момент...

Македонија 19.01.22 | 11:19

Пецаков: Она што како народ не држи тоа е традицијата, ние ја одржуваме и се гордееме

Традиционално манифестацијата по повод православниот празник Богојавление – Водици во Охрид ја следеа илјадници верници и гости како од градот, така и од околните...

Македонија 14.01.22 | 00:20

Пецаков во посета на семејството коешто ја изгуби куќата во пожар

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, го посети семејството, коешто ја загуби својата куќа во пожар. Брзата интервенција на Територијалната противпожарна служба...

Македонија 05.01.22 | 20:09

Пецаков: Исчистена е дивата депонија во населбата Далјан во непосредна близина на крајбрежниот појас

Нашите заложби за справување со дивите депонии низ градот продолжуваат. Одделението за инспекциски надзор при Општина Охрид издаде налог на ЈП „Охридски комуналец“...

Македонија 04.01.22 | 18:15

Градоначалникот Пецаков донираше пакети за акцијата „Црвен тепих на хуманоста“

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков донираше хуманитарни пакети во рамки на акцијата „Црвен тепих на хуманоста“, која се организираше денеска во пресрет на божикните...

Македонија 30.12.21 | 10:53

Пецаков: Поголем дел од буџетот на Охрид за 2022 е насочен на капитални инвестиции, близу 160 милиони денари

„Буџетот ако споредиме со минатата година тогаш бил проектиран околу 720 милиони денари, а реализација има околу 70%, а тоа е 550-60 милиони се реализирани. Наредниот буџет...

Македонија 23.12.21 | 19:04

Основното училиште „Григор Прличев“ во Охрид ја доби првата сензорна градина во регионот

Основното училиште „Григор Прличев“ во Охрид, ја доби првата сензорна градина во регионот, со што станува побогато инклузивно и пристапно место за учениците со типичен...

Македонија 20.12.21 | 11:47

Пецаков: Општина Охрид е оставена со долг од околу 22 милиони евра

Долгот на Општина Охрид моментално изнесува 857 милиони денари или речиси двојно повеќе отколку во 2019 година кога со финансиска помош на Владата за раздолжување на општината...

Македонија 11.12.21 | 14:34

Интензивно се работи на терен: Се чисти снегот во Охрид и охридско

Екипите на ЈП ,,Охридски Комуналец” од утринските часови на терен. Се расчистува снежната покривка на патниот правец до с. Велестово со расположивата механизација,...

Македонија 10.12.21 | 11:46

Пецаков: Во Охрид ќе има уредени плажи, но не и платформи во езерото

Охрид ќе добие уредени плажи, но со строго почитување на препораките на УНЕСКО. Нема да има платформи во вода, но дел од крајбрежјето ќе се уреди за потребите на туристите,...