Нова студија објавена во „Journal of Environmental Psychology“ покажа дека значителен процент од децата од 4 до 7 години во СAД веруваат дека хот-догот, хамбургерот и сланината се прават од растенија.

Тимот психолози кои работеа на истражувањето бараа од децата да категоризираат низа намирници, вклучувајќи кашкавал, помфрит, сланина, пуканки, ракчиња, бадеми и јајца, а одговорите беа „изненадувачки“.

47 отсто од 176-те учесници веруваат дека помфритот потекнува од животни.

Кашкавалот бил идентификуван како растителен од 44 проценти од испитаниците. 41 отсто веруваат дека сланината потекнува од растение, а 40 отсто го кажале истото и за виршлите. Дури и пилешките прсти, кои буквално го имаат зборот „пилешки“ во своето име, беа погрешно класифицирани како растителни од 38 проценти од децата.

Пуканките и бадемите, исто така, најчесто беа погрешно класифицирани [како животински], од повеќе од 30% од децата, пишува тимот во својот извештај.

Покрај тоа што го проценуваше знаењето на децата за потеклото на храната, тимот испитуваше и за кои животни и растенија децата веруваат дека смеат и не смеат да се јадат.

Мнозинството веруваат дека кравите (77 проценти), свињите (73 проценти) и пилешкото (65 проценти) не се јадат. Песокот се сметаше за јадлив за 1 процент од испитаниците.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.