Лакеша Вилијамс (29) од Хјустон е уапсена под сомнение дека ги оставила своите деца сами дома, за да оди на крстарење. Соседите ја забележале како заминува со багажот на 4 април, но не го виделе враќањето. По пет дена загрижена сосетка повикала полиција, која ги затекнала момчето (8) и девојката (6) сами во неред и запуштени.

Станот бил во неред, а децата рекле дека мајка им ги оставила да одат на одмор, но дека не знаат кога ќе се врати.

Главниот обвинител на 209-от окружен суд, Киган Чајлдерс, изјави дека децата биле оставени без надзор многу денови и биле ставени во сериозна опасност. Агентот на службата за заштита на децата реагираше на местото на настанот за да се увери дека децата се во добра здравствена состојба. Децата привремено се сместени кај нивната тетка. Полицијата се обидела да стапи во контакт со Вилијамс, но таа не соработувала и ја променила приказната за тоа каде се наоѓа.

Лакеша Вилијамс е уапсена. Таа е обвинета дека ги оставила децата со намера да се врати, а правосудните органи преземаат мерки за заштита на интересите и благосостојбата на децата.

Оваа ситуација од Хјустон предизвикува загриженост и ја нагласува важноста од соодветен надзор и грижа за децата, особено кога станува збор за нивната безбедност и благосостојба.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.