Ознака: истражување
Интима 24.11.23 | 20:24

Мажите со оваа крвна група се најдобри љубовници, може да траат со часови во кревет

Научниците постојано ја поврзуваат крвната група со одредени карактеристики и однесување. Па, така, според германските научници најстрасните љубовници ја имаат групата...

Здравје 02.11.23 | 10:33

Затворањата и ограничувањето во ковид-пандемијата имаа трајни последици врз мозокот на луѓето над 50 години, покажа најновото истражување

Затворањата и ограничувањата наметнати за време на пандемијата од коронавирус имаа трајни последици врз здравјето на мозокот на луѓето над 50 години, сугерира најновото...

Македонија 29.10.23 | 11:18

Христијан Мицкоски со тројно повисок рејтинг од Ковачевски, покажува најновата анкета на ИПИС

Спроведеното кратко телефонско истражување во периодот помеѓу 25 и 27 октомври 2023 на 1055 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија од страна на Институтот...

Македонија 14.08.23 | 19:00

585 документи напишани на 5.455 страници ги покажуваат саботираните истраги и прикривањата на пропустите

Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) во својот најнов документарен филм „Убиство во Тетово“ открива досега непознати факти за пожарот во модуларната болница...

Свет 25.07.23 | 08:56

До 2040 година секој петти човек во Англија ќе живее со сериозна болест

Податоците од нов извештај укажуваат дека дополнителни 2,5 милиони луѓе во Англија ќе живеат со сериозни болести како што се рак, дијабетес, деменција и депресија до...

Македонија 18.06.23 | 16:48

Значително е намален оптимизмот кај граѓаните дека НАТО ќе ѝ помогне на државата за интеграциите во ЕУ

Последното истражување на јавното мислење кое го спроведе Институтот за политички истражувања – Скопје (ИПИС) за Детектор, покажува дека мнозинството граѓани сметаат...

Калеидоскоп 09.04.23 | 15:12

Македонија прва во Европа по број на испушени цигари

Шведска е на пат да стане првата земја на непушачи. Со околу пет проценти од луѓето кои пушат цигари секој ден, Шведска е на пат да стане првата држава ма непушачи во...

Здравје 21.03.23 | 09:27

Вклучени и пациенти од Македонија: Ковид-19 поврзан со зголемена опасност од подоцнежна гастроинтестинални болести

Ковид-19 е поврзан со зголемена опасност од развој на подоцнежни гастроинтестинални нарушувања, вклучително и синдром на нервозно дебело црево, според истражување спроведено...

Интима 17.02.23 | 22:18

Просечната должина на пенисот доста пораснала во последните години, научниците загрижени

Просечната должина на пенисот се зголемила во последните 30 години, покажа ново истражување, а експертите предупредуваат дека можеби не е толку идеално како што мислат...

Македонија 04.02.23 | 09:01

Истражување: 42 отсто од граѓаните би заминале од земјава

Четириесет и два отсто од македонските граѓани би заминале од земјава доколку им бидат обезбедени сите потребни документи. Најголема подготвеност да заминат покажале...

Здравје 20.01.23 | 10:13

Истражување: Цигарите во Македонија се најевтини во регионот и први сме во потрошувачката на тутун

Македонија е меѓу првите 10 земји во светот врз основа на Република преваленца на пушење и вкупниот број испушени цигари дневно по пушач. Податоците на Аналитика покажуваат...

Здравје 21.12.22 | 11:46

60 отсто од населението во Македонија оди на лекар за совет, а остантите 40 проценти само ако се сериозно болни

60 отсто од населението во Македонија секогаш се обраќаат на лекар за совет, а останатите 40 отсто одат кај доктор само за посериозни здравствени проблеми. За 65 отсто од...

Македонија 23.11.22 | 12:01

И Македонците и Албанците се против одлуките на македонската држава за Украина и Русија, покажува анкетата на МКД.мк

И Македонците и Албанците се против одлуките на македонската држава за Украина и Русија, покажува истражувањето на порталот МКД.мк кое го спровела агенцијата Маркет...

Македонија 07.10.22 | 09:56

ПИНА: Над 81% од 103 анкетирани новинарки се соочиле со онлајн вознемирување

Дури 81,6% од 103 анкетирани новинарки во земјава се соочиле со онлајн вознемирување, откриваат резултатите од анкетата спроведена од Платформата за истражувачко новинарство...

Интима 21.08.22 | 16:34

Секоја деценија со своја тежина: Колку секс треба да имате на 20, 30, 40 години?

Колку и каков секс ќе имате, пред сѐ зависи од вашата состојба на умот и тоа дали се доживувате како сексуално активна личност или не, но факт е дека сексуалниот живот...

Балкан 11.08.22 | 10:51

Анкета во Бугарија: ГЕРБ со најголема поддршка, следува „Продолжуваме со промената“

Доколку сега се одржат избори во Бугарија, ГЕРБ-СДС се првата политичка сила во земјата, со 22,4% поддршка меѓу граѓаните. „Продолжуваме со промената“ се на втора позиција...

Балкан 03.08.22 | 15:33

Младите Срби најмногу ги сакаат Македонците и Црногорците, Албанците не ги сакаат во својата средина

Младите во Србија имаат најпозитивен однос кон припадниците на црногорската и македонската националност, а најнегативен однос кон албанската, покажа овогодинешниот...

Психологија 28.07.22 | 10:27

Над 40 отсто од американските деца мислат дека хот-догот и пилешките прсти растат на дрво

Нова студија објавена во „Journal of Environmental Psychology“ покажа дека значителен процент од децата од 4 до 7 години во СAД веруваат дека хот-догот, хамбургерот и сланината се прават...

Здравје 17.05.22 | 20:38

Ако имате некој од овие симптоми, можеби сте алергични на одредена храна

Различни овошја, бадеми, кикирики – секоја храна може да предизвика алергии, покажа студијата на Националниот институт за здравје. Некои знаци дека сте алергични на...

Свет 17.05.22 | 18:56

Меѓународниот кривичен суд испрати тим од 42 истражувачи во Украина

Меѓународниот кривичен суд (МКС) испрати тим од 42 експерти во Украина за да ги истражат можните воени злосторства што биле извршени во земјата, јави ДПА. Тоа е најголемиот...