Поморските места низ шпанскиот град Малага им објавија војна на капачите кои поставуваат чадори за плажа рано во текот на денот за да резервираат место, сè пораспространета практика која сега може да ги чини казни до 300 евра.

Таканаречената „војна со чадор“ е вообичаена практика со години во Леванте, на југоисточниот брег на Шпанија, каде што ранобудниците ги оставаат своите работи на плажата, понекогаш во зори, за да добијат добро место на песокот пред да се створи гужвата.

Жителите на градот Аликанте завршија и во британските весници обвинети дека зазеле позиции на првата линија на „бојното поле“ пред изгрејсонце за да им одземат парче песок на туристите. Оваа летна битка сега стигна до брегот на Малага, на југот на Шпанија, каде што некои места веќе презедоа мерки за да се спречи контроверзната практика.

Градовите Алгаробо, Велез Малага и Торокс одобрија казни до 300 евра за оние кои ги оставаат своите работи без надзор со единствена цел да чуваат место на плажата. Притоа, тие го следеа примерот од околината на Валенсија, од споменатиот брег на Леванте, каде што градовите Кулера, Оропеса и Калпа применуваат построги казни кои достигнуваат и до 3.000 евра за истата практика.

„Неправедно е што првата линија покрај морето, која сите ја посакуваат толку многу, е резервирана“, рече Ванеса Лопез, одговорна за плажите во градското собрание на Торокс, за новинската агенција ЕФЕ. „Редовно наоѓаме напуштени столици, чадори и други работи“, додаде таа во градот со 19.000 жители покрај Средоземното Море.

Лопез вели дека страницата сега има уредба со која се забранува „резервирање на физички простор на плажите, во секое време од денот или ноќта, со ставање каков било вид на предмет или нешто во песок без физичко присуство на сопственикот“.

Мерката е резултат на „многубројните поплаки“ на жителите и капачите кои тврдат дека првата линија на плажата е зафатена со часови без присуство на сопствениците на овие објекти.

Во Торокс, локалната полиција патролира на плажата за да обезбеди усогласеност. Полициските службеници во случај на откривање на неправилности отстрануваат предмети кои со часови не се под контрола на сопственикот. Доколку сакаат да ги вратат, сопствениците треба да платат наплатна цена од 30 до 50 евра, во зависност од локацијата.

Сопствениците можат да ги соберат своите работи во полициска станица во рок од 14 дена, пред да станат „отпад“. Со овие мерки, градовите сакаат да го гарантираат користењето на плажите како јавно добро, спречувајќи резервирање простор и овозможувајќи им на сите граѓани еднакви можности да уживаат во песокот и морето.

„Резервирањето место не е воопшто добро бидејќи нè има многу на плажата“, вели Анџела, жителка на Торокс која поддржува усвојување мерки за спречување на оваа практика, иако ја смета казната „малку претерана“. Таа се залага за унапредување на свеста на граѓаните за правилно користење на јавниот простор.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.