Ознака: Шпанија
Свет 03.04.20 | 13:15

Шпанија ја надмина Италија по бројот на заразени, во еден ден починаа дури 932 луѓе

Бројот на заразени во светот вчера надмина 1.000.000 случаи и 50.000 починати. Според денешните податоци на „Ворлдометерс“, вкупно во светот има 1.015.877 заразени, 53.218 починати...

Свет 02.04.20 | 12:48

Шпанија: За три недели 900.000 луѓе добија отказ

Речиси 900.000 (поточно: 898.822) луѓе во Шпанија се без работа од 12 март, кога беа воведени мерки во земјата против ширењето на коронавирусот, вклучително и забраната за движење. Повеќе...

Свет 01.04.20 | 12:41

И Шпанија ја надмина бројката од 100.000 заразени

Властите во Шпанија потврдија дека бројот на заразени од коронавирус во таа земја е поголем од 100.000. Како што е наведено на порталот „Worldometer“, до денес до 12 часот бројката...

Фудбал 01.04.20 | 08:47

Шпанските фудбалери не сакаат намалување на платите и да играат на секои два дена

Асоцијацијата на шпански фудбалери (АФЕ) е незадоволна што некои клубови ги намалија платите за играчите за време на паузата во сезоната поради пандемијата на коронавирус. Од...

Свет 31.03.20 | 14:27

Цела Шпанија во карантин: Само војска полиција и лекари можат да се движат

Во Шпанија, 849 луѓе починале од инфекција на коронавирусот во текот на ноќта, што е најголем број на смртни случаи за 24 часа од почетокот на епидемијата. Бројот на смртни...

Свет 31.03.20 | 12:34

Нов црн рекорд во Шпанија, во еден ден починаа 849 луѓе од ковид-19

Бројот на заболени од коронавирус во Шпанија порасна од 85.195 лица во понеделникот на 94.417 во вторник, пренесуваат светските медиуми. Бројот на заболени од Ковид-19 во Шпанија...

Свет 30.03.20 | 13:07

Во Шпанија за еден ден починаа 812 луѓе од Ковид-19

Во Шпанија за еден ден починале 812 луѓе од Ковид-19. Со ова вкупната бројка на починати е 7.340. Новозарени се 6.298. Од досега заразените 85.195, заздравиле над 17.000 луѓе. Во Шпанија...

Свет 29.03.20 | 12:30

Рекордни 838 починати од ковид 19 во еден ден во Шпанија

Шпанија имаше уште еден тежок ден откако во последните 24 часа починале 838 луѓе од КОВИД-19. Тоа е за шест повеќе од вчера и претставува нов црн рекорд за земјата. Коронавирусот...

Свет 28.03.20 | 16:58

Шпанија со рекорден број на починати за едноденоноќие

Во Шпанија изминатата ноќ починале 832 луѓе, со што вкупната бројка на починати надмина пет илјади и 600, соопшти Министерството за здравство. Ова е раст од 17 проценти на...

Свет 28.03.20 | 13:01

Во една ноќ починаа 832 лица во Шпанија

Бројот на починати од последиците на новиот коронавирус во Шпанија во текот на ноќта изнесува 832, соопшти Министерството за здравство. Во Шпанија 72.248 луѓе се позитивни...

Здравје 27.03.20 | 17:55

Потресна исповед на медицинска сестра во Шпанија: Ќе се поздравам со децата, не знам кога ќе ги видам пак!

Шпанија е едно од најголемите жаришта на Корона вирусот во Европа. Таму во изминатите 24 часа беа регистрирани рекорден број на починати лица – вкупно 769. Азра Добојлиќ...

Интима 27.03.20 | 16:43

Полицијата во Шпанија уапсила четири жени и двајца мажи, имале оргии за време на полицискиот час

Шпанската полиција открила шест лица кои имале оргии во бордел во Мадрид за време на полицискиот час поради коронатавирусот. Полицијата во главниот град на Шпанија...

Свет 25.03.20 | 12:30

Во Шпанија има повеќе починати од Кина

Во Шпанија се регистрирани 738 смртни случаи од коронавирусот во текот на изминатите 24 часа. Бројот на починати сега изнесува 3.434 – поголем од Кина.

Свет 24.03.20 | 12:40

Се качува бројот на починати во Шпанија: 514 во последните 24 часа

Шпанија забележа нови црни рекорди откако во последните 24 часа починале 514 луѓе од КОВИД-19. Со тоа вкупната бројка мртви порасна на 2.696. Министерството за здравство објави...

Калеидоскоп 24.03.20 | 10:43

Шпанските полицајци патролираат со песна

Шпанските граѓани се во карантин најрано до 11 април, откако земјата се соочи со брзо распространување на коронавирусот. За да рашират малку среќа и позитивна енергија...

Свет 24.03.20 | 08:45

Хорор во шпанските старечки домови: Старци оставени да умрат од корона

Припадници на шпанската армија пронајдоа напуштени стари лица и неколку тела во пензионерски домови погодени од епидемијата на новиот коронавирус. Тоа го соопшти синоќа...

Калеидоскоп 22.03.20 | 21:50

Шпанците шетаат кози, свињи, канаринци само за да излезат од изолација

Шпанците се затворени веќе една недела во куќите и среќни се ако имаат домашно милениче за да може да го одведат на прошетка, а тие кои немаат во очај да фатат малку свеж...

Живот 22.03.20 | 15:34

Ана, докторанд од Македонија која не успеа да се врати во земјава: Господине Никола Димитров имате ли барем идеја како би не вратиле дома?

Статус на Ана Вавлукис кој е македонски докторанд: Моментално се наоѓам во Барселона, некаде од крајот на февруари (кога бројот на случаи со COVID 19 вирусот тука беше занемарлив)....

Свет 19.03.20 | 10:51

Шпанскиот крал се обрати до нацијата

Шпанскиот крал, Фелипе Шести, им се обрати на граѓаните, кои четврти ден се затворени во домовите, додека бројот на заразени расте. Ова е криза со која се бориме, која...

Македонија 18.03.20 | 23:55

Шпанија утре ќе го депонира Протоколот за наше члество во НАТО

Шпанскиот амбасадор во Вашингтон утре ќе го предаде оригиналниот инструмент на ратификацијата, по што Стејт департментот ќе ги извести сојузниците, а потоа од генералниот...