Ознака: казни
Црна хроника 15.11.22 | 08:41

Вчера казнети 119 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (14.11.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје...

Македонија 12.11.22 | 08:48

„Правда“: На неплаќачите на ковид-19 казните ќе им се прости, на оние што платија – нема враќање пари

Граѓаните кои добија казни поради прекршување на ковид-19 мерките за време на пандемијата, а потоа и одбија да ја платат казната, ќе бидат амнестирани бидејќи нема место...

Балкан 31.10.22 | 21:39

По 21 ноември, глоба од 150 евра за српските регистарски таблички во Косово

На сите сопственици на автомобили со српски регистерски таблички на Косово од 1 ноември ќе им биде издадено предупредување со барање да одат во Центарот за регистрација...

Црна хроника 28.10.22 | 20:28

Хаос со возачи без лиценци кои вршат јавен превоз – полицијата казни повеќе лица

СВР Охрид поднесе кривична пријава против З.М.(50) од Охрид и против правен субјект-негова сопственост со седиште во Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено...

Црна хроника 21.10.22 | 10:50

Kaзнети четири локали од 360.000 до 800.000 денари поради гласна музика во Центар

По зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителските објекти во ноќните часови, особено во летниот период, Секторот за Инспекциски работи на Општина...

Црна хроника 02.10.22 | 10:03

Фрчат казни во Скопје: 196 сообраќајни прекршоци, 42 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, при тоа на територијата на град Скопје...

Црна хроника 05.09.22 | 12:34

Во август сообраќајната полиција санкционирала 1678 прекршоци во тетовскиот регион

Во текот на август годинава, полициските службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово-Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај Тетово, на поширокото...

Патувања 25.08.22 | 13:40

Внимавајте ако возите низ Србија: Нови камери мерат просечна брзина, казни плаќаат и странци

Нови камери кои мерат просечна брзина се поставени на автопатот кон Белград. Камерите ја бележат просечната брзина од точка А до точка Б и доколку е повисока казната...

Црна хроника 21.08.22 | 10:48

Внимавајте: Во Скопје санкционирани 241 возачи, 82 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи вчера на територија на град Скопје изрече вкупно 241 меркa, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 82 санкции, 33 мерки за возење...

Црна хроника 08.08.22 | 11:28

„Летал“ на автопат со 222 километри на час, казнети 430 возачи

Во текот на вчерашниот ден (07.08.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

Црна хроника 07.08.22 | 10:07

Казни за 125 пијани возачи на територијата на цела држава

Казнети се 125 пијани возачи во текот на изминатата вечер во периодот од 22.00 до 04.00 часот во спроведената засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат...

Црна хроника 31.07.22 | 12:29

Во Скопје санкционирани 135 возачи, 57 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчера продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Како што соопшти МВР, на територија на град...

Црна хроника 28.07.22 | 10:16

260 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Во текот на изминатата вечер во периодот од 22.00 до 03.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, спроведе засилена...

Црна хроника 23.07.22 | 09:50

Казнети 150 возачи во Скопје, 58 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот при што на територија на град Скопје...

Црна хроника 22.07.22 | 09:47

Фрчат казни: Во Скопје санкционирани 148 возачи, 24 возачи на мотоцикли

На територија на Град Скопје вчера во акциска контрола во областа на сообраќајот се изречени вкупно 148 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 27 санкции,...

Црна хроника 10.07.22 | 13:31

На автопатот Куманово-Скопје се вози и со 50 километри над дозволеното

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата вчера спроведе засилена акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на возила...

Црна хроника 26.06.22 | 09:27

Од 152 сообраќајни прекршоци во Скопје, 50 се за пребрзо возење

Полицијата на територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изрекла вкупно 152 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 50 санкции, 16 мерки за возење...

Економија 21.06.22 | 14:56

Бектеши: Казни од 500 до 10.000 евра за трговците со нечесни практики

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека Владата го усвоила законот за заштита на потрошувачите на предлог на министерството...

Црна хроника 20.06.22 | 15:39

Санкции за четири возила, врешеле меѓународен превоз на патници без документација

Полициски службеници од полициските станици за граничните премини „Табановце“, „Долно Блаце“ и „Пелинце“ вчера и завчера извршиле контрола на две патнички возила,...

Црна хроника 20.06.22 | 08:53

Фатен на радар со 204 км/ч, казнети 143 возачи за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата вчера спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на...