Ознака: казни
Македонија 04.05.21 | 21:35

Калајџиев за 27 април: Ова дело не е класичен тероризам, а казните се драконски

Поранешниот професор по кривично право Гордан Калајџиев вечерва во „Неделен брифинг со Сотир Костов“ на Инфомакс.мк во врска со судењата за случајот за 27-ми април...

Црна хроника 26.04.21 | 10:48

ОЈО: Предлог казни од по 2.000 евра против седум лица за непочитување на полицискиот час во Скопје​

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до надлежниот суд достави предлози за издавање казнени налози од по две илјади евра против седум лица за непочитување...

Црна хроника 25.04.21 | 10:21

50 лица го прекршиле полицискиот час

50 лица го прекршиле полицискиот час во периодот од 20.00 часот на 24.04.2021 до 05.00 часот на 25.04.2021, информира министерството за внатрешни работи. Во текот на изминатото деноноќие...

Црна хроника 24.04.21 | 11:00

Полицискиот час го прекршиле 35 лица, 513 санкции за неносење маска

Од 20:00 часот до 05:00 часот констатирано е дека 35 лица не ја почитувале забраната за движење, додека во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија, за мерката...

Црна хроника 18.04.21 | 10:52

Само во Скопје вчера голем број на казни: Еве што полицијата нема да толерира доколку ве сопре со автомобил

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (17.04) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје...

Црна хроника 13.04.21 | 11:10

Казни по 2.000 евра за двајца скопјани што се шетале на повеќе места низ градот за време на полициски час

Двајца скопјани треба да платат по 2.000 евра поради непочитување на полицискиот час. Основното јавно обвинителство Скопје информира дека поднело предлози за издавање...

Црна хроника 11.04.21 | 10:46

Пишани 330 казни за брзо возење на патот Скопје-Охрид, а 78 казни за брзо возење низ главниот град

На автопатот Скопје-Охрид, во текот на вчерашниот ден се регистрирани и казнети 330 возачи за возење со брзина поголема од дозволената. Како што соопшти МВР, 21 возач...

Македонија 25.03.21 | 20:51

Мицкоски за казните за непопишување: Ма какви казни, здравјето е најважно, остајте што зборува Заев

Здравјето на граѓаните е најважно и со Устав загарантирано како неприкосновена физичка големина. Оставете Заев што збори, нека бидат слободни граѓаните, нема казни...

Црна хроника 23.03.21 | 21:35

Намалени казните на обвинетите за убиството на Саздо од 19 на 16 години

Намалување за три години добија обвинетите за убиството на Никола Саздовски – Саздо, од 19 на 16 години. Оваа вест ја потврди и адвокатот на семејството на Саздо, Ванчо...

Црна хроника 22.03.21 | 10:56

За прекршување на полицискиот час казнети 10 лица

Казнети се 10 лица кои не ја почитувале забраната за движење од 22 часот (21.03.2021) до 05 часот (22.03.2021), соопштија денеска од МВР. Во текот на изминатото деноноќие за мерката...

Црна хроника 17.03.21 | 22:07

Возачи внимавајте, секаде има засилени контроли, фрчат казни

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Од МВР апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи...

Црна хроника 17.03.21 | 20:23

Галетановски, Темелковски и Каевски добија парична казна поради групирање на натпреварот Македонија-Данска

Неколку функционери кои во живо го гледаа натпреварот Македонија – Данска од трибините во салата „Борис Трајковски“, ќе мора да платат казна од по 500 евра. МВР утврди...

Црна хроника 17.03.21 | 11:02

Казни за непочитување на полицискиот за 11 лица, 558 за неносење маска

Од 22 часот (16.03.2021) до 05 часот (17.03.2021) констатирано е дека 11 лица не ја почитувале забраната за движење, информираа денеска од МВР. Во текот на изминатото деноноќие пак...

Црна хроника 14.03.21 | 10:43

Триесет и две лица не ја почитувале забраната за движење

Tриесет и две лица не ја почитувале забраната за движење во изминатото деноноќие, соопшти МВР. Во текот на изминатото деноноќие пак на територијата на Република Македонија,...

Црна хроника 14.03.21 | 09:51

Во Скопје санкционирани 186 возачи, 68 за брзо возење, 14 без возачка

На територијата на град Скопје вчера изречени се вкупно 186 мерки, меѓу кои за непочитување на брзина на движење санкционирани се 68 возачи, 14 санкции се изречени за возење...

Црна хроника 13.03.21 | 10:25

Во Скопје 160 санкции за сообраќајни прекршоци, 21 за брзо возење

На територијата на град Скопје вчера изречени се вкупно 160 мерки. За непочитување на брзина на движење санционирани се 21 возач, осум санкции за возење без возачка дозвола,...

Црна хроника 11.03.21 | 10:01

МВР: 12 лица не го почитувале полицискиот час, 408 казни за неносење маска

Од вчера (10.03.2021) во 22 часот почна да се применува одлуката на Владата за ограничување на движењето на граѓаните во периодот до 05 часот наутро. Синоќа дел од раководството...

Црна хроника 10.03.21 | 11:12

Во Скопје казнети 64 казнети возачи

Во рамки на засилените сообраќајни контроли на територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден се изречени вкупно 164 казни. Меѓу нив за непочитување на брзината...

Црна хроника 10.03.21 | 10:21

Парични казни и затвор за непочитување на полицискиот час

Парична казна или затвор до една година за физички лица, а парична казна до 30 милиони денари за правни лица, предвидува Кривичниот законик за непочитување на полицискиот...

Црна хроника 04.03.21 | 10:24

Од 245 казнети возачи вчера во Скопје, 35 биле без возачка

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 245 мерки, вчера во рамки на засилените сообраќајни контроли, од кои 35 санкции биле за возење без возачка дозвола. Меѓу...