Неодамна во Велика Британија беше спроведена интересна студија, а целта беше да се открие која марка на автомобил возат најинтелигентните возачи, како и која боја и тип на мотор избираат.

Ознаки и коефициент на интелигенција. Oва е листата

Штета: 99
Сузуки: 98.09
Пежо: 97,79
Мини: 97,41
Mazda: 95,91
Тојота: 95,76
Опел: 95,11


Мерцедес: 94,74
Нисан: 94,71
Седиште: 94,71
Цитроен: 94,29
Хјундаи: 93,52
Рено: 93,41
Ауди: 93,25
Kia: 93.01
Хонда: 92,88
Форд: 92,75
Volvo: 92,40
Фолксваген: 92,25
BMW: 91,68


Фиат: 90,14
Land Rover: 88,58Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.