Ознака: возачи
Балкан 17.05.24 | 10:55

Возачи, внимание! За ова во Грција се плаќа и 1.500 евра казна

Казната за пушење во возило во Грција доколку во него има дете под 12 години изнесува 1.500 евра и одземање на возачка дозвола. Српските медиуми објавија список од казните...

Црна хроника 01.05.24 | 12:37

Казни за 131 возачи во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (30.04.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно...

Црна хроника 27.04.24 | 10:48

Казни за 105 возачи во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 105 мерки,...

Црна хроника 20.03.24 | 16:54

Не само малолетниците зад воланот, туку казна ќе добијат и оние што им го дале возилото на возење

Во изминативе нешто повеќе од два и пол месеци од годинава, заклучно со денеска на поширокото тетовско подрачје вкупно се откриени и санкционирани 300 лица кои ги управувале...

Црна хроника 20.03.24 | 08:43

Казнети 172 возачи во Скопје, 14 биле без возачка дозвола

На територија на Град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 172 мерки во контролите во областа на сообраќајот што ги спроведува Секторот за внатрешни работи...

Економија 29.02.24 | 16:12

Бочварски: 120 возачи се на брзата лента за издавање пасоши

Од здруженијата на транспортерите добивме барања за околу 120 возачи за издавање на пасоши на брзата лента, односно дел од нив се во постапка за замена на патните исправи,...

Црна хроника 22.02.24 | 09:21

Казни за 155 возачи во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје информира дека во текот на вчерашниот ден, на територија на град Скопје, биле изречени вкупно 155 мерки. -Од изречените мерки, 23 санкции...

Црна хроника 21.02.24 | 09:38

Казни за 171 возач во Скопје, 18 биле под дејство на алкохол

Во контролите во областа на сообраќајот во текот на вчерашниот ден на територија на Град Скопје изречени се вкупно 171 меркa, соопшти денеска МВР. Меѓу изречените мерки...

Црна хроника 20.02.24 | 11:07

Казнети 205 возачи за брзо возење на територијата на цела држава

Вкупно 205 возачи се казнети во текот на вчерашниот ден на територија на цела држава во акцијата на Министерството за внатрешни работи за санкционирање возила кои се...

Црна хроника 17.02.24 | 12:11

172 санкционирани возачи во Скопје, 14 за брзо возење

Во спроведена акциска контрола на територијата на градот Скопје во текот на вчерашниот ден биле изречени 172 мерки, информираат од МВР. – Од 172 мерки, за брзо возење...

Македонија 12.02.24 | 15:06

Бадијала граѓаните вадеа нови сообраќајни дозволи, Грција бара NMK и не прима возачи со документи МКД

Граѓани на Македонија кои денеска патувале за Грција се жалат дека биле вратени од гранични премини со јужниот сосед дури и со нови сообраќајни дозволи, објави „Експрес“. За...

Скопје 18.01.24 | 11:37

На вработените во ЈСП повторно им касни плата, најавен бојкот

Репрезентативните синдикати во Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје ги повикуваат советниците од Советот на Град Скопје итно да свикаат седница за гласање...

Балкан 29.11.23 | 10:14

Словенија нема да толерира ниту промил алкохол во крвта кај возачите

Словенечкиот парламент ја усвои Резолуцијата за национална програма за безбедност на патиштата за следните седум години, која предвидува ограничување на брзината...

Скопје 12.10.23 | 13:43

„Заминавме“, му напишаа на директорот на ЈСП возачи кои отидоа да полагаат за дозвола за возење во ЕУ

„Заминавме“, пишува кратко во својот пост на Фејсбук еден од возачите на ЈСП „Скопје“ кои вчера со организиран превоз тргнаа за Кршко, Словенија, објави „Плусинфо“....

Скопје 08.10.23 | 19:58

Возачите на ЈСП кои ќе заминат на работа во Германија, имаа обука, па ги пакуваат куферите – ќе полагаат во Словенија

Вкупно 37 возачи на автобуси успешно ги завршија тридневните обуки во скопскиот хотел „Континентал“. Веќе в среда тие ќе отпатуваат за Кршко, Словенија, каде ќе полагаат...

Црна хроника 08.10.23 | 15:26

Изречени казни за 146 возачи на територија на Скопје

На територијата на Скопје вчера полицијата изрекла казни за 146 возачи. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, 53 санкции се изречени за возење повеќе...

Скопје 19.09.23 | 14:30

ЈСП – Скопје објави оглас, се бараат возачи

ЈСП „Скопје“ објави оглас за вработување на возачи. На веб страната на јавното претпријатие објавен е огласот за вработување, но во него не стои колку лица ќе се вработат. Според...

Скопје 14.09.23 | 12:25

Околу 70 возачи заминуваат од ЈСП од 1 октомври?

Околу 70 возачи на ЈСП Скопје од 1 октомври ќе го напуштат јавното претпријатие и ќе почнат да работат за германска компанија во земјава, дознава „Плусинфо“. Според информациите...

Црна хроника 20.08.23 | 10:03

Казнети 276 возачи во Скопје, 109 за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден при контроли во областа на сообраќајот, на територија на градот изрече вкупно 276 мерки, меѓу кои 109 за возење...

Калеидоскоп 31.07.23 | 12:35

Што би се случило ако само жени возат автомобили?

Предрасудите кон жените зад воланот не се невообичаени, а најчестиот аргумент е дека тие се значително поопасни на патиштата. Сепак, дали е навистина така? Статистиката...