Ознака: автомобили
Црна хроника 29.09.21 | 18:16

Бидете внимателни кога купувате возило, често се прават вакви измами

Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево поднесе кривични пријави за сторени кривични дела „измама“ против тројца сторители, и тоа против Н.И.(27), Н.А.(30) и А.А.(32),...

Свет 20.09.21 | 09:23

Околу 30 милиони автомобили во САД на проверка за неисправни воздушни перничиња

Американската национална управа за безбедност во сообраќајот на патиштата истражува сомневања дека можно неисправни воздушни перничиња од јапонската компанија „Таката“...

Скопје 20.07.21 | 17:35

Жителите на населба Железара протестираат бидејќи главната улица им е претворена во рели

Неколку десетици жители на скопската населба Железара попладнево со блокада на улицата „Коце Металец“ го продолжија неколкудневниот протест со кој бараат надлежните...

Свет 27.06.21 | 11:39

Тесла повлекува околу 285.000 електрични автомобили од Кина

Тесла повлекува околу 285.000 електрични автомобили од Кина затоа што функцијата „cruise-control“што ја одржува поставената брзина може случајно да се активира и да предизвика...

Македонија 13.06.21 | 14:33

Заев: Не живееме претерано богато, немам ниту автомобил

Премиерот Зоран Заев во интервјуто за српски „Курир“ вели дека живее со семејстовото во Струмица и оти живеат среќено но не претерано богато.. Тој вели дека парите...

Македонија 03.06.21 | 14:01

Овие гуми што чинат 3600 денари МВР ги набавува за 8.950

МВР на Оливер Спасовски, склучило договор според кој за една гума за возило ќе ја плаќа и двојно поскапо отколку што секој еден граѓанин би платил кога купува иста таква...

Македонија 25.05.21 | 13:42

Двајцата директори на Фондот за здравство купија два автомобили од по 41.300 евра

Од Фондот за здравствено осигурување пред неколку дена се подновиле со две возила, за што биле издвоени 82.600 евра, или едно возило било набавено по цена од 41.300 евра. Според...

Свет 20.02.21 | 15:07

Британските власти даваат пари на сопственици на стари автомобили, за да престанат да ги возат

Британските власти ќе платат до 3.000 фунти (4.200 американски долари) на возачи за да се откажат од своите автомобили според новата иницијатива за подобрување на квалитетот...

Црна хроника 19.01.21 | 16:30

Скопјанка завршила во болница откако со автомобил удрила во четири паркирани возила

Вчера вечерта во во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Ѓурчин Кокале”, патничко возило „мерцедес”, со скопски регистарски ознаки, управувано од М.С.(35) од Скопје,...

Македонија 21.10.20 | 17:52

ВМРО-ДПМНЕ на протест со автомобили од Скопје кон Штип на Денот на македонската револуционерна борба

На 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, денот кога е формирана Македонската револуционерна организација, ВМРО-ДПМНЕ организира протест со автомобили...

Македонија 03.10.20 | 14:11

Арсовски: СДСМ за 3 години потроши 8 милиони евра за луксузни автомобили, кај 70 отсто од набавките има сомнеж за фаворизирање

Граѓаните и државата тонат во сиромаштија, а функционерите на Владата на СДСМ живеат хедонистички и уживаат во луксуз на државен трошок и нормално со парите на граѓаните....

Свет 25.09.20 | 11:57

Голем пад на продажбата на автомобили во земјите од ЕУ

Продажбата на нови возила во текот на првите осум месеци од 2020 година е намалена за 28.2 отсто во земјите од Европската унија. Двоцифрен процент на пад забележан е во сите...

Црна хроника 22.09.20 | 19:53

На Рузвелтова изгореа два автомобила

Два автомобили изгореле вчера на улицата „Рузвелтова“ во Скопје. На 22.09.2020 околу 03.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Франклин Рузвелт“ настанал пожар...

Калеидоскоп 01.09.20 | 19:56

Само два од нив трошат колку што тврдaт фабриките: Колку навистина голтаат „голф“, „пежо“, „форд“, „фиат“…

Поголем број нови автомобили трошат за 30 отсто повеќе гориво во однос на потрошувачката наведена во декларациите, покажуваат тестовите на „Емишнс аналитикс“. Возачите...

Економија 15.08.20 | 21:03

Македонците возат се постари возила: Возниот парк со просек од 19,3 години

Македонците возат се постари возила, покажуваат последните статистички податоци, објави 24 Ауто. Така, просечната старост на автомобилите во Македонија во 2019 била 19,3...

Црна хроника 09.06.20 | 11:34

МВР за сообраќајката на патот Струмица-Радовиш: Се судриле три автомобили, во едниот имало 11 миграти

На 08.06.2020 во 18.45 часот, на магистралниот пат А4 Струмица-Радовиш, делница од Струмица до Василевска крстосница, се случила сообраќајна незгода во која учествувале патничко...

Свет 20.05.20 | 14:08

Короната си го направи своето: Никогаш помалку продадени автомобили во Европа

Во Европа како никогаш досега помалку продадени автомобили. Корона кризата си го направи своето па така пазарот е во минус со  77% . Најммногу беа погодени државите во...

Скопје 10.05.20 | 16:51

Скопјани денеска го исполнија Водно и Сопиште со автомобили

Скопјани денеска исто како и вчера максимално го користат скратениот полициски час за посета на излетничките места. Најголем дел од граѓаните не носат маски, па поради...

Свет 29.04.20 | 17:22

Падна продажбата на возила: Германските производители бараат помош од државата

Најголемите германски производители на автомобили ја повикаа германската Влада да помогне за заживување на побарувачката, бидејќи епидемијата на коронавирусот предизвика...

Македонија 09.04.20 | 15:45

Нема одлука дека не смее повеќе од тројца да се возат во автомобил: Министерот на СДСМ, Петровска прави паника кај граѓаните

Во време на рестриктивни мерки и полициски час дополнителна вознемиреност кај граѓаните предизвика најавата на дополнителниот заменик министер во МВР од редовите...