Модната дизајнерка Вера Ванг го прослави својот 74-ти роденден. Ванг е родена во 1949 година, а нејзините родители емигрирале од Кина само неколку години пред тоа. Завршила елитно основно училиште на Менхетен, а со уметничко лизгање почнала да се занимава кога имала само шест години.

– Тоа е прекрасен спорт за млади жени, ве учи на дисциплина, ви дава радост на самоизразување. Има брзина и движење, а кога паѓаш, стануваш и се обидуваш повторно – изјави дизајнерот еднаш за Harvard Business Review.

По завршувањето на средното училиште, Ванг студирала историја на уметност, што ја одвело во Париз, каде што се заљубила во модата.На само 23 години стана моден уредник на престижниот магазин Vogue.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VERA WANG (@verawanggang)

Вера добила идеја да отвори свој салон за венчаници кога не можела да најде венчаница за сопствената свадба.

Дизајнерката е позната и по својот младешки изглед, а во една прилика изјавила дека не постои универзална тајна за нејзиниот изглед, туку дека се држи до работата, спие доволно и квалитетно, сака коктел од вотка и го избегнува сонцето.

Познатата модна авторка нормално има ситна фигура и се грижи за исхраната и редовно вежба. Позната е и по својата екстремно долга црна коса, а носи само основна шминка како тониран крем и светол сјај.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.