Микроскопска чанта со димензии 657 x 222 x 700 микрометри е продадена на аукција за 63.750 долари. Студиото што ја создаде оваа чанта е познато по контроверзните креации, како што се патиките со човечка крв и света вода, џиновски црвени чизми и колонска вода со мирис ВД-40.

Доволно тесна за да се вклопи низ окото на иглата, оваа чанта е толку мала што ќе ви треба микроскоп за да ја видите“, изјави модниот колектив МСЦХФ од Бруклин.

Едвај видлива со голо око, флуоресцентната зелена чанта е базирана на популарниот дизајн на „Луј Витон“, но направена од студио во Бруклин.

Предметот е направен со помош на двофотонска полимеризација, технологија која се користи во 3Д печатење екстремно мали пластични делови. Чантата се продава заедно со микроскоп опремен со дигитален екран преку кој може да се гледа.

Промотивната снимка го прикажува дизајнот во многу поголема рамка, јасно покажувајќи го монограмот „Луј Витон“, а моделската чанта што служеше како модел се продава меѓу 3.100 и 4.300 долари.

„Сатански патики“ и колонска вода на мирисот ВД-40

Студиото МСЦХФ е познато по своите контроверзни дизајни на облека, но пред се обувки.

Така компанијата „Најк“ го тужеше модното студио за „сатански патики“, серија од 666 модифицирани пара патики „Најк“ со капки вистинска човечка крв. Спорот на крајот се реши надвор од судот.

Пред две години, од студиото искинаа четири биркин чанти за да направат сандали, кои ги продадоа за 76.000 долари пар. Тие неодамна ги патентираа „големите црвени чизми“ – комично смешните гумени чизми што ги носеа Доџ Кат, Иги Азалеа и други познати личности.

Тие се најдоа во центарот на вниманието и правејќи патики на кои во ѓонот на петицата имаше света вода, како и колонска вода што мириса на ВД-40Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.