Британскиот крал Чарлс им оддаде признание на модната дизајнерка Рокснада Илинчиќ и новинарката Ана Винтур за нивните заслуги во модната индустрија.

Како што пренесува порталот Women Wears Daily, по повод својот прв официјален роденден, кралот им оддал почит и на други јавни личности од светот на уметноста, меѓу кои и поетите Мартин Амис, Иан Мекјуан и Бен Окри.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.