Денес на Школка во Градскиот Парк заедно со 7 Амбасади на земји членки на ЕУ и учениците од средното угостителско „Лазар Танев“ направија вистински на кулинарски собир!

Традиционалната храна на земјите членки на ЕУ, ја подготија врвни мајстори од ЕУ амбасадите учеснички во овој настан и учениците од средното стручно угостителско-туристичко училиште „Лазар Танев“. Во текот на оваа недела учениците од угостителство имаат несекојдневна можност да се запознаат поблиску со кујните на земјите членки на ЕУ, да научат за нивните кулинарски богатства и да ги развијат своите стручни вештини како идни кулинарски професионалци.

Пред денешниот голем настан во организација на Европската куќа во Скопје, од 16-20 мај, тие работеа на подготовка на избраното јадење со назначениот готвач/персонал од амбасадата во просториите на угостителското училиште и денес ова несекојдневно кулинарско доживување ги донесе мирисите и вкусовите од Европа во Градскиот Парк во Скопје.

Традиционалните јадења кои учениците изминатава недела учеа да ги приготват со врвни готвачи од земјите учеснички, денес беа поставени за дегустирација на собирот.

Вистинска фузија на вкусови, бои и мириси!Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.