Ознака: градски парк
Скопје 05.10.20 | 08:50

Денеска на Школка во Градски парк ќе се прикаже цртаниот филм „Тајниот агент Мјау“

Денеска со почеток од 18:30 ќе се одржи бесплатна проекција на анимиран филм за деца во Градски парк (Школка) Во соработка со MFC MK, прикажан ќе виде анимираниот филм „Тајниот...

Црна хроника 25.09.20 | 11:59

Чичкото кој со гума за дрво го врза внукот во парк останува во притвор, поднесено е обвинение

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против 46–годишен скопјанец, кој со умисла сторил две временски поврзани дејствија што претставуваат...

Црна хроника 24.09.20 | 16:39

Среде бел ден обид за силување во Градскиот парк во Скопје

Во попладневните часови на 23. септември, 23-годишна скопјанка во полициската станица Центар пријавила обид за силување. Според пријавеното, во близина на фонтаната во...

Скопје 25.08.20 | 18:07

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов организира фингирана дебата за Универзална сала

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје го обвини градоначалникот Петре Шилегов дека организирал фингирана јавна расправа поврзана со Универзална сала. Поголемиот...

Скопје 22.07.20 | 13:05

Реконструирани мостовите во вториот дел од Градскиот парк

Заврши целосната реконструкција на сите 19 дрвени мостови во вториот дел од Градскиот парк. Оваа активнист ја спроведоа екипи на Град Скопје со донација на Халкбанк...

Црна хроника 29.06.20 | 15:35

Хорор во Градски парк: Го врзал детето за дрво, се изживувал врз него и сестра му

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело...

Црна хроника 17.03.20 | 10:30

Уште двајца уапсени во Градски парк поради носење на ножеви

Полициски службеници од СВР Скопје вчера во 14:50 часот во Градскиот парк, при извршен преглед кај Ф.Б.(23) и И.Н.(25), двајцата од Скопје, пронашле два ножа на расклопување. Тие...

Црна хроника 16.03.20 | 10:47

Апсење во Градски парк

Вчера во 16.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје во Градскиот парк, при извршен преглед кај А.К.(32) од Скопје, пронашле нож. Тој бил приведен поради сомнение за сторен...

Црна хроника 10.12.19 | 10:45

Двајца скопјани нападнале Косовци во Градски парк

Викендов во Полициската станица Кисела Вода приведени се С.Љ. (21) и Д.М. (21), двајцата од Скопје, поради сомнение дека околу 15 часот во Градски парк кај езерце, физички ги...

Црна хроника 02.10.19 | 10:52

Скопјани сред бел ден во Градски парк фатени со марихуана

Вчера во 13.00 часот полициски службеници од Eдиницата за недозволена трговија при СВР Скопје, во Градскиот парк ги лишиле од слобода Х.П.(21) и Ф.К.(23), двајцата од Скопје,...

Македонија 08.09.19 | 15:10

Каква Влада, таков Ден на независност

Владата по повод најголемиот државен празник, Денот на независноста организираше мала прослава во Градски Парк, кај Школка, место кое вообичаено се користи за одбележување...

Црна хроника 25.07.19 | 21:52

Групна тепачка пред дискотека во Градски парк, се пресметале седум лица

Вчера околу 04 часот по полноќ во Полициската станица Карпош било пријавено дека пред клуб во Градски парк бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу С.Т....

Скопје 02.07.19 | 16:24

Во четврток започнува фестивалот „Summerland” 2019

Оваа година за  првпат во Скопје, ќе се одржи фестивалот Summerland 2019. Од 04.07-28.07 во срцето на Градски парк со главна бина на Школка, секојдневно ќе има богата музичка програма...

Култура 29.06.19 | 10:56

„Љубов и револуција“, концерт на Филхармонијата во Градскиот парк

Во Градскиот парк вечер од 21 часот ќе биде изведен концертот  „Љубов и револуција“, втор од проектот „Филхармонија на отворено“ по првиот концерт „Ну погоди“ што...

Скопје 02.06.19 | 10:15

Бесплатно мерење на вкупни масти, шеќер во крвта и притисок во Градски парк

Во Градскиот парк од 11:00 до 14:00 часот, Здружението на граѓани за промовирање на здрав начин на живот „Мое здравје”- Скопје организира бесплатно мерење на вкупни масти,...

Скопје 26.05.19 | 14:14

Кој дозволува нееколошки возила да вртат бизнис во Градски парк?!

Кафе во Градски парк – звучи одлично, а од пред некоја година стана реалност. Да се шета во парк, да се купи кафе и цеден сок и да се ужива во пролетното сонце и почистиот...

Црна хроника 19.05.19 | 18:00

19-годишник од Крива Паланка нападнат пред дискотека во Градски парк

Во 4.50 часот во СВР Скопје, 19-годишниот П.С. од Крива Паланка пријавил дека пред дискотека во градскиот парк бил физички нападнат од И.Ц.(30) од селото Тромеѓа, кумановско-...

Скопје 23.03.19 | 14:18

Нестручното и насилно чистење на езерцата во Градскиот парк е еколошка катастрофа

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ бара итно да запре, грубото механичко чистење на езерцата во Градскиот парк, кое, се спроведува нестручно и насилно,...

Кошарка 23.01.19 | 22:38

Работнички убедливо го совлада Охрид во „Градски Парк“

Кошаркарите на Работнички победнички ја почнаа 2019 година, откако во вечерашниот последен меч од 12. коло убедливо го совладаа АВ Охрид (96-54) и избија на чело на табелата...

Кошарка 23.01.19 | 18:32

Перо Антиќ на трибините во „Градски парк“

Најдобриот македонски кошаркар, Перо Антиќ, како слободен агент дојде на првиот меч на Работнички во салата „Градски парк“ во новата година. Центарци се големи фаворити...