Ознака: ЕУ хаус
Филм 23.04.24 | 10:36

Два филмa од домашна продукција под ведро небо на техничкиот кампус на УКИМ

Два филмa од домашна продукција под ведро небо на техничкиот кампус на УКИМ (МФС, ФЕИТ, ФИНКИ, ТМФ) Сакаме да го пресликаме духот на летното кино дури и само за една ноќ....

Култура 20.03.24 | 09:07

Предавање на француско-романскиот автор Матеј Вишниек во Јуроп хаус

Во среда, 20 март 2024 година, во 18 часот, во Јуроп хаус  ќе се одржи онлајн-предавањето на француско-романскиот автор Матеј Вишниек. Матеј Вишниек е писател (драматург,...

Култура 28.02.24 | 10:09

Книжевен клуб за деца со Ана Голејшка Џикова во Europe House – Скопје

Денес, со почеток во 18:30 часот, во Europe House во Скопје, ќе се може да присуствувате на книжевно и игриво дружење со Ана Голејшка Џикова, овојпат на една убава, женска тема...

Култура 24.02.24 | 15:30

„Дома пред темница” е биографска епизода на уметницата Софија Чотирбок

На 24 февруари, се чувствував како да не можам да дишам. Како моето најдрагоцено нешто да беше оттргнато од мене… Ништо и никој не може да ми ја одземе величенственоста...

Култура 23.02.24 | 12:28

Изложба на фотографии на украинска визуелна уметница Софија Чотирбок од вечерва во Мала станица

Во Националната Галерија Мала Станица се отвара изложбата на фотографии насловена како „Дома пред да се стемни” на украинска визуелна уметница Софија Чотирбок. Чотирбок...

Калеидоскоп 12.05.23 | 09:23

Прослава на Денот на Европа со пикник, спортски активности и музички настапи во паркот „Гази Баба“

Придружете ни се заедно да го прославиме Денот на Европа во паркот „Гази Баба“ на 13 мај, од 12 до 17 часот, велат од ЕУ хаус Скопје. Програмата ќе изобилува со квалитетни...

Култура 22.02.23 | 13:47

Гир: Македонската книжевност има многу да и понуди на ЕУ

Заштитата и промоцијата на мајчиниот јазик преку литературата беше темата на втората дебата од серијалот „#Culture Talks“, што ја организираше денеска „Европската куќа“...

Култура 07.11.22 | 15:44

Europe House го одбележува својот 3-ти роденден преку одбележување на културното наследство на Лазар Личеновски

Во ноември го одбележуваме отворањето на Europe House Скопје; местото кое промовира креативност и иновативност, како и демократски вредности меѓу младите. Поводот е одбележан...

Кујнски тефтер 21.05.22 | 17:34

7 Амбасади на земји членки на ЕУ и учениците од средното угостителско „Лазар Танев“ на кулинарски собир на Школка

Денес на Школка во Градскиот Парк заедно со 7 Амбасади на земји членки на ЕУ и учениците од средното угостителско „Лазар Танев“ направија вистински на кулинарски собир! Традиционалната...