Во Националната Галерија Мала Станица се отвара изложбата на фотографии насловена како „Дома пред да се стемни” на украинска визуелна уметница Софија Чотирбок. Чотирбок е дипломирана украинска визуелна уметница која живее во Милано, а фотографиите од изложбата произлегуваат од биографската епизода на уметницата поврзана со барањето за италијанско државјанство што би значело откажување од нејзиното родно државјанство, украинското.

Нејзиното истражување, генерално се фокусира на темата на идентитетот во постсоветското општество и архивата како интимна и домашна меморија, преобразена во универзална човечка материја преку фотографија, видео и ткаенина. Нејзините дела се изложувани во склоп на големи меѓународни фестивали и музеи вклучувајќи ги Триенале во Милано, Париз Фото ОФФ, Денови на фотографија во Одеса, Мана / музеј на Современа уметност и фотографија (Чикаго).

Во 2023 година Софија Чотирбок беше финалист за наградата Луиџи Гири, млад Италијанец во Фотографија, за време на фестивалот Fotografia Europea во Реџо Емилија (Италија).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.