Ознака: Мала станица
Култура 21.11.22 | 09:32

Изложбата „Отпорност – Приказни за жени кои инспирираат промени” во Мала Станица

По десет години World Press Photo повторно во Скопје. Овој пат со изложбата “ОТПОРНОСТ – Приказни за жени кои инспирираат промени”. Изложбата ќе биде поставена во Мала...

Култура 03.11.22 | 13:03

Ретроспективна изложба на Јана Манева- Чупоска во „Мала станица“

Во галеријата „Мала станица“ во Скопје, на 3 ноември, во 19.30 часот, ќе биде отворена ретроспективната изложба на уметницата Јана Манева-Чупоска. Пред јавноста ќе бидат...

Култура 08.06.22 | 10:08

Изложбата „Еволуција: маските од теснецот Торес“ во Мала станица

Во организација на Културниот центар Габ Титуи и Националниот музеј на Австралија и Националната галерија на Македонија денеска со почеток во 18 часот ќе ја отворат...

Култура 03.03.22 | 09:10

Пресек на македонската Наива по Куманово, претставена во „Мала станица“ во Скопје

Пресек на македонската Наива, искрена и длабока уметност, која преку посветеноста на Гоце Божурски, за прв пат концепирана во изложба и книга, по Куманово е претставена...

Култура 09.11.21 | 09:44

Ликовна колонија Галичник посветена на екологијата, заштитата на животната средина и враќање на загубениот линк со природата

Во Националната галерија, објектот „Мала станица“ денескка (9 ноември) во 19 часот ќе биде отворена биеналната изложба на 31-та и 32-ра сесија на Ликовната колонија Галичник. Изложбата...

Култура 03.11.21 | 09:01

Изложба на фотографии „Лицата на Европа“ од Александар Кондев во Мала станица

Во рамките на манифестацијата „Денови на европско Скопје“ ја поместивме и оваа изложба со наслов „ЛИЦАТА НА ЕВРОПА“ на нашиот познат фотограф Александар Кондев,...

Култура 14.09.21 | 08:41

Од среда во Мала станица изложба „Допирот“

В среда, на 15 септември во Мала станица ќе биде отворена изложбата „Допирот“, подготвувана во соработка со Националната галерија, Британскиот совет и агенцијата за...

Култура 22.06.21 | 09:11

Вечерва се отвора изложбата на Олег Кулиг во Мала станица

Во мултимедијалниот центар „Мала станица“ вечер ќе биде отворена изложбата „Merry-go-round“ на Олег Кулик. Организатор е Националната галерија во соработка со авторот...

Култура 13.02.20 | 10:59

Изложба на дела од Калина Брајковска во Мала станица

Во Националната галерија „Мала станица“ вечерва со почеток во 20 часот ќе биде отворена самостојната изложба на македонска ликовна уметница Калина Брајковска. Ова...

Култура 18.12.19 | 14:46

Годишна изложба на ДЛУМ

Несомнено дека годишните или ревијалните изложби на македонските ликовни уметници отсекогаш претставува голем културен настан во нашата средина. Затоа тие изложби...

Култура 06.11.19 | 16:48

Изложба „Мустаќлии“ во Мала станица во чест на „Мовембер“

Во пресрет на месецот ноември, или во контекст на месецот на подигнување на свеста за машкото здравје и глобалната кампања на пуштање на мустаќи кај мажите – Movember,...

Култура 12.06.19 | 15:05

Изложбата „Магла“ во Мала станица: Дела на четворица косовски и еден австриски уметник

Националната Галерија на Македонија го најави отворањето на изложбата со наслов “Магла“, која ќе се одржи на 13 јуни во 20 часот, во мултимедијалниот центар Мала станица....

Култура 01.04.19 | 13:51

Тематска изложба „Аленка Герлович-Македонија (1953-1957)“ во Мала станица

По повод стогодишнина од раѓањето на Аленка Герлович (1919—2010) на 1 април 2019, со почеток во 18 часот, во Национална галерија, Мала станица ќе биде отворена изложбата „Аленка...