Ознака: изложба
Култура 29.09.22 | 15:29

Втора самостојана изложба на Нада Ѕмбова Донева – „Вера, Надеж, Љубов“ во Кочани

Утре во Кочани ќе се одржи втората самостојна изложба на ликовниот уметник Нада Ѕмбова Донева – „Вера, Надеж, Љубов“ во НУЦК „Бели Мугри“ во Кочани со почеток во...

Култура 27.09.22 | 19:29

Избек Ајваз изработи дело од железо инспирирано од „Тешкото“

Дваесет и три годишниот Озбек Ајваз, ја имаше својата прва самостојна изложба пред зградата на Филхармонијата. Делото, изработено од железо, беше „Тешкото“, составено...

Култура 24.09.22 | 11:34

„Доаѓаме со поклон“ – голема изложба во Скопје на познатата уметница Шејла Камериќ

„Доаѓаме со поклон“ – голема изложба во Скопје на познатата уметница Шејла Камериќ ќе се одржи во вторник (27 септември), во Чифте амам, со почеток во 19 часот. Разговорот...

Култура 22.09.22 | 21:22

Филип Јовановски, Ивана Васева и Биљана Тануровска-Ќулавковски учествуваат на изложбата „Уметноста на работа: На крстопат помеѓу утопијанизмот и (не)зависноста /“

Филип Јовановски, визуелен уметник, Ивана Васева, кураторка и Биљана Тануровска – Ќулавковски, истражувачка, кураторка и продуцентка, учествуваат на изложбата Уметноста...

Мода и убавина 22.09.22 | 17:30

Изложба на еколошка мода и дизајн во Културно-социјалниот простор „Центар – Јадро“

Следната недела ќе се одржи најновото издание на изложбата на македонска мода и дизајн „Slowscapes” во Kултурно-социјалниот простор „Центар – Јадро“ на улица „Алберт...

Култура 19.09.22 | 17:15

Изложбата „Раселени“ на Тања Балаќ од вечерва во македонскиот културен центар во Загреб

На 19.09.2022 година во Кулурно-информативниот центар на РС Македонија во Загреб ќе се отвори самостојната изложба насловена „Раселени“ на македонската уметница Тања...

Култура 15.09.22 | 10:15

Изложба на Жарко Башески во МАНУ

Самостојната изложба на Жарко Башески, професор на Факултетот за ликовни уметности, ќе биде отворена вечерва во Македонската академија на науките и уметностите. Во...

Култура 10.09.22 | 16:24

Библиотеката „Григор Прличев“ од Охрид со изложба на дела од роднокрајни автори ги одбележа нивните родендени

Со мини изложба и избор на нивни дела поставени пред пултот за зајмување во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид традиционално се одбележуваат родендените на роднокрајните...

Култура 10.09.22 | 16:18

ЈАДРО го слави својот 10 годишен јубилеј со колективна изложба: „10 години ЈАДРО- сè уште оправдано присутни“!

ЈАДРО – асоцијација на независната културна сцена го слави својот 10 годишен јубилеј со колективна изложба: „10 години ЈАДРО- сè уште оправдано присутни“!  ЈАДРО – асоцијација...

Култура 09.09.22 | 16:46

Изложбата „Човек се троши неусетно“ од вечерва во галерија „Метаноја“

Изложбата „Човек се троши неусетно“ ќе биде отворена вечерва во 18 часот во галерија „Метаноја“ на ул. Максим Горки бр. 19 во Скопје. Сликите се циклус на автопортрети...

Култура 06.09.22 | 17:03

Од вечерва изложба на акварели од Илија Маџаров

Со почеток во 20 часот во Културно-информативниот центар – Скопје, ќе се одржи отворање на изложба на акварели од Илија Маџаров. Сликите на Илија, посебно неговите акварели...

Култура 06.09.22 | 10:49

Ретроспективна изложба на Симон Узуновски во МСУ

На 13 септември, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена ретроспективната изложба „Пат за Волкодери – Ретроспектива“ со...

Култура 05.09.22 | 09:53

Изложбата „Мисионерка на милосрдието – спомените за Мајка Тереза во Државниот архив“ во Музеј на македонската борба

Во Музејот на македонската борба денеска напладне на свечен настан ќе биде отворена изложбата „Мисионерка на милосрдието – спомените за Мајка Тереза во Државниот...

Култура 05.09.22 | 09:29

Изложба од студентите на програмата за графички дизајн од Monday Learning за Трчај Бе

И оваа година 15 студенти од тренинг-програмата за графички дизајн по втор пат одговорија на предизвикот да ја визуелизираат едноставната љубов кон трчањето и да ги...

Култура 04.09.22 | 11:40

Изложба на дигитализирани фотографии на браќата Манаки во Кинотека

Дигитализирани фотографии од фотографскиот опус на браќата Манаки ќе бидат изложени во фоајето на Кинотека до 7 септември. Автор на оваа изложба е Роберт Јанкулоски...

Култура 01.09.22 | 10:20

„Боите на вкусот“ – изложба на Дарко Аницин

Во Домот на културата „Кочо Рацин“ – Скопје вечерва ќе биде отворена самостојната изложба на академскиот графичар и графички дизајнер Дарко Аницин. Целта на овој...

Култура 30.08.22 | 13:39

„Еден поинаков поглед кон албумот”- изложба на Дијана Томиќ Радевска во Струга

Утре, 31 август, во 20 часот, во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга ќе биде отворна изложбата „Еден поинаков полед кон албумот“ на Дијана Томиќ Радевска. Изложбата...

Култура 30.08.22 | 08:26

Изложба „Огниште“ на Предраг Илиевски

Во галеријата „Ко-Ра“ вечер од 20 часот ќе биде отворена изложбата „Огниште“ на Предраг Илиевски, на која ќе бидат изложени дела изработени во техниката масло на платно. Според...

Култура 26.08.22 | 09:18

Изложбата на Димитар Кондовски во Даут пашин амам е продолжена до 15 септември

Поради големиот интерес на публиката, изложбата на Димитар Кондовски, еден од највлијателните ликовни уметници во повоена Македонија уште еднаш се продолжува и ќе...

Култура 23.08.22 | 15:49

Изложба на скулптури на Слободан Милошески во Загреб

Изложбата „Самоспознавање“ од авторот Слободан Милошески ќе биде отворена на 23 август, од 20 часот, во просторите на Културно-информативниот центар на Македонија во...