Space X, чиј основач и директор е Илон Маск, отпушти неколку вработени кои стоеја зад отвореното писмо во кое го осудуваат милијардерот за неговото однесување.

Се работи за писмото на Гвин Шотвел, претседателка на Space X, во кое се вели дека компанијата ги отпуштила вработените кои го составиле и дистрибуирале спорното писмо.

Авторите на писмото го осудија Маск за постапките за кои рекоа дека се „чест извор на опструкција и срам за нас, особено во последните недели“.

„Њујорк тајмс“ пишуваше за ова отпуштање, врз основа на информации од тројца неименувани вработени, а не е познато колку работници останале без работа, но Шотвел не остави никаков сомнеж дека компанијата верува дека тие ја преминале неприфатливата граница, наведува АП. .

„Писмото, барањата и општо целата ситуација ги натера вработените да се чувствуваат непријатно, заплашени и малтретирани и/или лути затоа што биле под притисок да потпишат нешто што не ги одразува нивните ставови“, напиша Шотвел во нејзината е-пошта, Њујорк. објави Тајмс.

Отпуштањата дојдоа во четвртокот, истиот ден кога Маск првпат им се обрати на вработените на Твитер, по повод неговиот договор вреден 44 милијарди долари, кои планира да ги додаде на оваа социјална мрежа во својата деловна империја.

Финализирањето на овој договор сè уште е неизвесно бидејќи Маск се обидува да утврди дали Твитер сокрил голем број лажни сметки на својата платформа.

Во исто време, се појави уште еден извештај, дека Маск платил 250.000 долари на стјуардесата за да ја поништи потенцијалната тужба за сексуално вознемирување против него, наведува АП.

Во последниве недели, Маск исто така грубо го исмејуваше појавувањето на ко-основачот на Мајкрософт Бил Гејтс на Твитер и објави емотикони за време на онлајн дискусијата со извршниот директор на Твитер, Параго Агравал

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.