Иако е најпознат по неговите впечатливи скулптури со видно издолжени форми и изразени карактерни црти, и по кои е запаметен како еден од најважните уметници на 20 век, Алберто Џакомети (1901–1966) покрај сликарството бил вклучен и во применетата уметност – изработувал и украсни предмети, меѓу кои и лустери. Еден од нив, како што пренесува „Артњуз“, создаден во 1940-тите, ќе се најде на аукција во „Кристи“ следниот месец, а се проценува дека овој редок примерок би можел да достигне повисока продажна цена од онаа платена за неговиот сличен украсен предмет во 2018 година. која изнесува 9,3 милиони долари.

Според „Гардијан“, лустерот најверојатно бил нарачан помеѓу 1946 и 1947 година од Питер Вотсон, пријател и колекционер на уметникот, а бил лоциран од 1949 година во канцелариите на „Хоризонт“, неговото списание посветено на културата, а откако весникот бил затворен, мистериозно го пронаоѓа своето потекло во антикварница во Лондон. Таму во шеесетите години на минатиот век Џон Кракстон, англиски сликар, го купил за само 250 фунти и го однел во својот дом, каде што останал следните педесет години, до неговата смрт во 2009 година.
Приказната за украсните предмети на Џакомети датира од почетокот на 1929 година. Потоа тој и неговиот брат Диего почнале да произведуваат предмети од применета уметност и парчиња мебел за да заработат за живот. „Не бев помалку заинтересиран за предметите отколку за скулптурите, и ова е точката каде што се среќаваат“, се снимени зборовите на Џакомети, а медиумите додаваат и дека негов соработник во создавањето на овие артефакти бил Жан-Мишел Франк, влијателен  дизајнер на ентериери, и дека продажбата оди добро, а вестите за нив се појавија во Vogue и Harper’s Bazaar. Според податоците што со јавноста ги сподели фондацијата Џакомети од Париз, примерокот од оваа приказна бил потврден како автентичен во 2021 година, дури бил означен како еден од најзначајните во тој домен, а објавено е и дека половина од сите предмети на применетата уметност од опусот на Џакомети се лустери, светилки, подни светилки и ѕидни скали.

Оваа фондација најави и реализација на важен проект – почнувајќи од 2026 година се планира најголемата збирка од неговите дела да се најде на поранешната железничка станица „Gare des Invalides“ во Париз, на брегот на Сена, која треба да се трансформира во неговиот музеј.

Оваа зграда, сопственост на градот Париз, која однадвор наликува на стаклена градина, е изградена во 1900 година за потребите на Париската изложба и е дизајнирана од Жусте Лис, архитект кој се занимавал со реновирање на Елисејската палата во 1852 година. До 1935 година бил железнички јазол, а во повоените години бил познат како крак на „Ер Франс“. Според Катерина Гранија, директорка на Институтот Џакомети, како што објави Гардијан, половина од неговите 6.000 квадратни метри ќе биде скапоцен простор во кој соодветно ќе бидат изложени 95 слики, 260 бронзени скулптури, 550 гипсени материјали и илјадници цртежи. како и архива на документи и дел од неговата библиотека. Сите тие моментално се наоѓаат во зградата на овој институт, куќа во стилот на Арт Деко, во 14-тиот арондисман на Париз, во близина на ателјето на Џакомети на Монпарнас каде уметникот живеел и творел 40 години.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.