Ознака: Париз
Култура 30.11.22 | 15:52

Промоција во Париз на „Страв од варвари“, „Мојот маж“ и книга есеи од Горан Стефановски

Во просториите на Институтот Inalco во Париз денеска ќе се одржи промоција на француските изданија на книгите „Страв од варвари“ од Петар Андоновски, „Мојот маж“ од...

Македонија 11.11.22 | 14:55

Пендаровски на Парискиот мировен форум: Излезот од глобалната криза за Западен Балкан е брзата интеграција во ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во рамки на неговото учество на 5. издание на Парискиот мировен форум се обрати на панел на којшто се дискутираше за решенија...

Балкан 10.11.22 | 14:19

Борел на итна средба со Вучиќ и Курти во Париз

Високиот претставник за надворешна политика ќе се сретне со српскиот претседател и косовскиот премиер во Париз каде ќе разговара за намалување на тензиите меѓу двете...

Свет 01.11.22 | 17:47

Во Париз дизајнирано погребално возило придвижено од велосипед

Во Париз почна да функционира мртовечко возило што го придвижува велосипед. Целта е да се намали загадувањето, а новото возило нуди и дискретна замена за традиционалните...

Свет 28.10.22 | 10:04

Зелената партија на градоначалникот на Париз предложи забрана за јавно достапни електрични тротинети од февруари 2023

Зелената партија на градоначалникот предложи забрана за јавно достапни електрични тротинети од февруари 2023 година, кога истекува договорот со добавувачите. Според...

Свет 25.09.22 | 18:13

Во пожарот на пазарот во близина на Париз нема жртви

Голем пожар избувна попладнево во магацинот на најголемиот пазар во околината на Париз, во Ренжис, јавија локалните медиуми наведувајќи дека нема жртви. Пожарот избувнал...

Свет 25.09.22 | 17:14

Пожар во Париз, гори најголемиот пазар во светот

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во светот, кој се наоѓа во Париз, пишува „Ле фигаро“. Чадот предизвикан од пожарот е видлив на неколку километри наоколу, пренесува...

Свет 16.08.22 | 22:11

Обилните дождови во Париз поплавија улици и метро станици и го нарушија сообраќајот

По неколкунеделниот топлотен бран, попладнево заврна пороен дожд во Париз, предизвикувајќи повеќекратни поплави на улиците и метро станиците. Според Каналот Метео,...

Македонија 01.06.22 | 15:59

Пендаровски: Проактивниот пристап на Париз би можел да придонесе за решение и за побрз почеток на преговорите

Проактивниот пристап на француското претседателство со Европската Унија е добредојден за претседателот на државата Стево Пендаровски, кој се надева дека истиот би...

Фудбал 28.05.22 | 23:25

Братот на Матип и неговата бремена сопруга едвај спасиле жива глава: Недостојна организација за ЛШ

Хаос пред стадионот Стад де Франс го одложи големото финале во Лигата на шампиони за половина час. Ливерпул и Реал Мадрид требаше да го започнат финалето во Лигата на...

Свет 06.05.22 | 15:25

Филмски грабеж во центарот на Париз – минувачи посматраат и снимаат додека крадците мирно си заминуваат со пленот

Крадци вооружени со „калашников“ во средата упаднале во продавницата на луксузниот бренд „Шанел“ во Париз и одзеле стока вредна милиони евра. Украдената стока била...

Свет 01.05.22 | 23:33

Париз гореше на 1 Мај

Десетици демонстранти се приведени, а неколкумина се повредени во немирите на првомајските протести во Франција против политиката на новоизбраниот претседател Емануел...

Свет 01.05.22 | 14:26

Русите пресметаа: Во Париз ракетата ќе стигне за 200 секунди, во Берлин за 106

Руската новинарка Олга Скабеева и пратеникот на Државната дума Алексеј Журављов разговараа за тоа колку секунди би биле потребни за балистичка ракета да ги погоди...

Свет 25.04.22 | 11:08

Полицијата застрела две лица кои возеле во спротивен правец кај Лувр

Синоќа, нешто пред полноќ, додека толпата која дојде да го бодри Емануел Макрон на Шан де Марс за неговиот реизбор се растера, две лица беа застрелани од полицијата неколку...

Култура 25.03.22 | 10:32

Брилијантна креација на авангарден кореограф, напиша француската критика за гостувањето на Скопје танцов театар во легендарниот „Шајо“

„Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ е креација која брилијантно покажува колку овој авангарден кореограф со талент и инвентивност го преиспитува кореографскиот...

Останати спортови 21.03.22 | 23:38

Организаторите на ОИ во Париз објавија популарни цени за влезниците

Организаторите на Олимписките игри во Париз 2024 ја презентираа денеска својата стратегија за продажба на влезниците, објавувајќи оти половина од вкупниот број билети...

Свет 17.03.22 | 21:30

Француското Министерство за финансии во Париз евакуирано поради терористичка закана

Дел од француското Министерство за финансии и економија денеска е евакуиран од зградата во Париз по дојава за можен терористички напад. „Околу 20 лица се веќе евакуирани“,...

Култура 10.03.22 | 09:23

„Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ во кореографија и режија на Рисима Рисимкин вечерва во МНТ

Вечерва во Македонскиот народен театар во 20 часот ќе биде изведена претставата „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ во кореографија и режија на Рисима...

Калеидоскоп 02.03.22 | 12:21

Музејот на восочни фигури во Париз ја отстрани фигурата на Путин

Музејот на восочни фигури во Париз ја отстрани фигурата на рускиот претседател Владимир Путин, бидејќи посетителите ја оштетиле, во знак на протест поради руската инвазија...

Свет 23.02.22 | 22:44

Синдикатите на париското метро од 25 март повикуваат на „неограничен штрајк“

На 25 март во текот на целиот ден метрото, автобуските и РЕР линиите во Париз ќе бидат во прекин откако синдикатите се состануваат во петок за да одлучат за условите на...