Во најромантичната река на светот, ова лето многу спортисти ќе се натпреваруваат на Олимписките игри во Париз. На делот од реката до железничката станица Аустерлиц се наоѓа пештера во која се спроведува операцијата за прочистување на Сена, во која ќе може да се плива за прв пат по стотина години, пишува „Телеграф“.

Во пештерата има инженерски проект вреден повеќе од една милијарда евра, бројни цевки и пумпи се поврзани со резервоар со дијаметар од 50 метри и длабочина од 30 метри, кој заедно со тунел од 700 метри собира речиси 50 милиони литри дождовница полна со бактерии. Дождовницата потоа влегува во фабрика за преработка, оставајќи ја Сена чиста.

Годинава се планира испуштањето на отпадните води во реката да се намали од 12 на само два пати годишно. Францускиот претседател Емануел Макрон е толку уверен дека сè ќе оди според планот што вети дека ќе го облече костим за капење и ќе биде првиот што ќе влезе во реката пред парадата на бродовите да исплови за Олимпијадата на 26 јули.

Верувам во амбициозниот план кој чинеше 1,3 милијарди евра и се спроведува веќе три години, изјави министерката за спорт Амели Оудеа-Кастера.

Сепак, на скапиот проект му се закануваат неколку проблеми. Екологистите сè уште наидуваат на опасни нивоа на бактерии Е-коли и цревни ентерококи во водата, поради што редовно се откажуваат дури и предолимписките натпревари. Најлошо од сè, сите вклучени во операцијата „пливање“, како што неформално се нарекуваше, знаат дека не можат да се борат со природата.

Нема гаранција дека системот ќе функционира по преголемо количество дожд. Да, во текот на летото можно е да падне големо количество дожд во Париз, што би можело да ја доведе во опасност целата работа, изјави претставник на градското собрание на Париз.

По обилните врнежи од дожд веќе е предложено одложување на триатлонот. Причината е всушност многу едноставна, прекумерната количина на дождовна вода ќе го преоптовари комплексот Аустерлиц како што се случува со парискиот канализациски систем со години.

Тоа би значело дека еден од најголемите инженерски проекти во поновата историја на Париз можеби нема да биде доволно голем, и покрај тоа што може да собере доволно вода за да наполни 20 базени со олимписка големина.

Друга околност која не им оди во прилог на властите е неодговорното население. Релативно неодамна, мртовечниците фрлаат мртви тела во Сена, а посетителите на забавата сè уште знаат како да ги фрлат своите останки како шишиња со вино или електрични скутери во реката.

Мештаните се уште се против бројните работи кога сакаат да градат нова одводна или инфраструктура. Имено, повеќе од 20.000 сопственици на имот фрлаат вода од тоалетите и кујните директно во Сена или нејзината притока Марна. Ниту мотивацијата од шест илјади евра за работите не е доволна за изградба на нов систем за одводнување.

Водата во моментов не изгледа многу привлечно и се сомневам дека многу ќе се подобри во следните неколку месеци. Сигурно нема да одам на пливање, изјави студентката Нолин Н’овесем.

Луис Ортега (63) е сопственик на една од најпознатите книжарници на брегот на Сена и е нешто поголем оптимист од студентката. Тој вели дека ако ги видат олимписките пливачи, можеби и локалните жители ќе го следат нивниот пример, но се зависи од тоа колку ќе биде ефикасен базенот за прочистување. Во спротивно, милијарди евра ќе бидат фрлени на ветер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.